Home Zahraničí Jižní Korea se po tragédii v Soulu obává dalších tlačenic, posiluje hlídky v metru

Jižní Korea se po tragédii v Soulu obává dalších tlačenic, posiluje hlídky v metru

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Po halloweenské tlačenici, při níž zemřelo přes 150 lidí, posiluje Jižní Korea hlídky v metru kvůli obavám z dalšího podobného neštěstí. Na nejfrekventovanějších zastávkách metra v Soulu budou ode dneška spolu s dosavadními hlídkami na bezpečnost dohlížet i policisté, oznámil premiér Han Duk-so podle agentury Reuters.

V centru Soulu se v sobotu při oslavách svátku Halloween sešlo na 100 000 převážně mladých lidí. Jejich pohyb v úzké ulici plné nočních klubů a barů vyústil v tlačenici, která si vyžádala 156 životů. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. Policie již přiznala, že její reakce na hrozící nebezpečí nebyla adekvátní.

»Podobné rizikové situace by mohly vzniknout i při dopravní špičce v metru,« uvedl premiér Han Duk-so a vyzval policii, aby řádně reagovala a zabránila nehodám způsobeným tlačenicemi.

Nový vládní plán počítá s bezpečnostními opatřeními na rušných zastávkách metra a nádražích pro všechna města s více než 500 000 obyvateli, uvedla agentura Yonhap. Při překročení určité koncentrace lidí se spustí poplach. Policisté a hasiči budou mít v takových situacích větší pravomoci, aby mohli adekvátně zasáhnout, rozhodla vláda. V plánu má i revizi bezpečnostního a krizového zákona, dodala agentura.

(jb, čtk)