Čína obnovuje své přeshraniční cestování Číňanů a cizích státních příslušníků v souladu se svými sníženými opatřeními pro reakci na covid-19. Zajímavé je, že to následují cestovní omezení určitých zemí pouze pro Čínu. Říkají, že limity jsou stanoveny proto, aby se eliminovala zdravotní rizika. CNN například vysvětlila »vědecké« úvahy USA za omezeními. Je ale jejich teorie správná?
Omyl 1: V Číně se může objevit nová varianta
»Obáváme se, že se v Číně může objevit nová varianta,« citovala CNN amerického představitele.
Ve skutečnosti je tato pravděpodobnost velmi nízká. Nejnovější případy z Číny jsou většinou BA.5.2 a BF.7 – dva podkmeny Omicron varianty BA.5. Zatímco Čína v minulosti detekovala také importy BQ.1 a XBB, za tři měsíce v zemi se nevyvinuly v dominantní subvarianty.
Kmeny nalezené v Číně spolu s dalšími variantami již kolovaly v zemích, které zavedly omezení vstupu pro čínské cestující. Stačí se podívat na časovou osu vývoje covid-19 ve Spojených státech.
V červnu roku 2021 začala vlna infekcí varianty Delta B.1.617.2. 1. prosince 2021 byl detekován první případ Omicron. V březnu 2022 způsobil Omicron BA.2 55 procent všech infekcí covid-19. V červenci převládly Omicron BA.4 a BA.5, které tvořily přes 70 procent nových infekcí covid-19. V listopadu byly BQ.1 a BQ.1.1 zodpovědné za 68 procent nových případů. V prosinci se stala nejnakažlivější variantou XBB.1.5, která odpovídá za více než 40 procent nových infekcí.
XBB.1.5, která je dosud považovaná za nejpřenosnější podvariantu, byla nalezena v nejméně 74 zemích a regionech, včetně Spojených států amerických. Když byl kmen poprvé hlášen v USA, Čína se řídila svou politikou dynamického nulového počtu případů covid-19. Riziko, že se v Číně objeví nová varianta covid-19, je mnohem nižší než v oblastech, kde nebyla snaha o zastavení viru.
Nové významné kmeny se mohou objevit kdekoli na světě, nejen v Číně. Zajímavé však je, že omezení vstupu platí výhradně pro čínské cestovatele. I když je slyšet mnoho hluku o hypotetických variantách, které se mohou objevit v Číně, nikdo se nezdá být znepokojen situací v USA, které byly sužovány BA.4, BA.5, BQ.1, BF.7, XBB.1.5 a dalšími.
Dodatečné kontroly čínských cestujících jsou ironicky proti radám zdravotnických expertů. Vysoký zástupce ve zdravotnictví v Austrálii Paul Kelly napsal v dopise ministru zdravotnictví Marku Butlerovi, že neexistuje »dostatečné zdůvodnění v oblasti veřejného zdraví« pro omezení vstupu cestujících z Číny. »Domnívám se, že riziko, že v Číně je nebezpečná nová varianta, je nízké,« uvedl Chris Murray, ředitel zdravotnického výzkumného centra na Washingtonské univerzitě se sídlem v Seattlu.
Omyl 2: Čína není transparentní v datech týkajících se covid-19
Američtí představitelé, jak uvedla CNN, vyjádřili »hluboké obavy z nedostatečné transparentnosti Číny« kolem nedávného nárůstu případů.
Pravdou je, že Čína od začátku pandemie sdílí data o covid-19 s mezinárodním společenstvím otevřeným a transparentním způsobem. Genetické informace o variantách covid-19 v Číně jsou sdíleny prostřednictvím Globální iniciativy pro sdílení dat o ptačí chřipce. Čína uspořádala setkání s globálními zdravotnickými orgány, aby pravidelně aktualizovala informace o své situaci covid-19, očkování a klinické péči.
Čína například vedla intenzivní jednání s WHO o pozadí úprav své politiky pro covid-19. Dne 9. prosince 2022 čínská Národní zdravotní komise informovala WHO o prevenci a léčbě covid-19 v Číně. 30. prosince 2022 si Čína a WHO vyměnily názory na nejnovější situaci a technické problémy ohledně covid-19. 3. ledna 2023 Čína poskytla komplexní aktualizaci informací o variantách covid-19 v zemi. 5. ledna 2023 Čína dále informovala členy WHO o svých epidemických omezeních.
Čína podrobně a transparentně sdílí s mezinárodním společenstvím informace o variantách covid-19 v zemi.
»Čína aktivně zvyšuje své úsilí o zpřístupnění více dat o cirkulujících variantách, takže naše informace z Asie jsou den ode dne přesnější. Bylo by tedy vhodné dát prioritu vědě před politikou,« řekl Peter Bogner, generální ředitel Gisaid – globálního genomového úložiště, které umožňuje vědcům sledovat covid-19.
Západní země tvrdí, že důvodem jejich cestovních omezení cílených na Čínu jsou »vědecké« obavy, ale fakta naznačují opak.
(pr)