Home Zahraničí Kasina v Lichtenštejnsku zůstanou, rozhodli voliči v referendu

Kasina v Lichtenštejnsku zůstanou, rozhodli voliči v referendu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Proti navrhovanému zákazu kasin se v dnešním referendu v Lichtenštejnsku vyslovilo 73 procent hlasujících, 27 procent takový krok podpořilo. Volební účast činila 70 procent, uvedla agentura Reuters s odvoláním na výsledky oficiálního sčítání zveřejněné na internetu. Hazardní průmysl je důležitým zdrojem financí země.

Referendum polarizovalo malé knížectví se 40 000 obyvateli. Díky šesti kasinům v zemi, která má zhruba desetinu rozlohy Londýna, je Lichtenštejnsko označováno mezi sázkaři jako alpské Las Vegas.

Zastánci zákazu upozorňovali na závislost na hazardu a možné poškození pověsti bohaté země. Lichtenštejnsko se již delší dobu snaží vylepšit svůj obraz; země byla dlouho na mezinárodní černé listině daňových rájů, dokud před více než deseti lety nezačala uvolňovat zákony o bankovním tajemství. Vyhlášení referenda iniciovala nátlaková skupina IG Volksmeinung. Ta vznikla za účelem boje proti záplavě kasin a získala podpisy potřebné pro uspořádání hlasování.

Proti zákazu se před referendem vyslovil kníže i vláda. Podle vlády by zákaz odvětví důležitého pro finance země byl příliš drastickým opatřením při řešení problémů, jako je závislost na hazardních hrách.

(jb, čtk)