ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev během jednání s vrcholným vedením německé společnosti HHLA (Hamburger Hafen und Logistik) oznámil odhodlání své země posílit pozici »klíčového tranzitního uzlu Eurasie«, uvedla jeho tisková služba.

»S poukazem na klíčovou roli společnosti v rozvoji dopravy a logistiky v Německu hlava státu uvítala rozhodnutí HHLA otevřít pobočku v Kazachstánu. Kasym-Žomart Tokajev zdůraznil, že toto odvětví má pro Kazachstán strategický význam, neboť země hodlá posílit své postavení klíčového tranzitního uzlu v Eurasii,« uvedla tisková služba v prohlášení.

Jednání se zaměřilo na perspektivy posílení spolupráce mezi Kazachstánem a Německem v oblasti dopravy a logistiky. »Během jednání byl zaznamenán zájem Kazachstánu o získání finančních prostředků na nákup nových tankerů pro přepravu suchých a kapalných nákladů a modernizaci přístavů Aktau a Kuryk na Kaspickém moři,« uvedla tisková služba.

V roce 2022 Tokajev řekl parlamentu země, že »vzhledem k současné geopolitické situaci« se Kazachstán stává hlavním pozemním koridorem mezi Asií a Evropou a jeho země musí »plně využít možností, které se nám nyní otevírají«.

Transkaspická mezinárodní dopravní cesta (TITR), známá také jako Střední koridor, vede do Evropy přes Čínu, Kazachstán, Kaspické moře, Ázerbájdžán a Gruzii.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here