Kazachstánský KazTransOil chce posílat ropu Družbou do Německa

Kazachstánský provozovatel ropovodů KazTransOil zaslal svému ruskému protějšku, firmě Transněfť, žádost, aby mohl v příštím roce posílat kazachstánskou ropu ropovodem Družba do Německa. S odvoláním na dnešní oznámení kazachstánského podniku o tom informovala agentura Bloomberg. Mohlo by se podle ní jednat o první krok k tomu, aby kazachstánská ropa proudila do Německa, které hledá alternativu k ruským dodávkám.

Dodávky ruské ropy Družbou jsou prozatím vyňaty z evropských sankcí. Německo se však zavázalo, že do konce letošního roku od dodávek z Ruska upustí. KazTransOil požádal Transněfť o tranzitní kapacitu, aby mohl poslat 1,2 milionu tun kazachstánské ropy přes Bělorusko směrem k polskému odběrnému místu Adamowo-Zastawa pro další dodávky do Německa, uvedla dnes kazachstánská společnost.

Žádost musí schválit ruské ministerstvo energetiky, ale »technicky je možné« tyto objemy dodat, uvedl mluvčí společnosti Transněfť Igor Děmin. »Zatím jsme však žádnou žádost od kazachstánských producentů ropy neobdrželi,« dodal.

Německo jedná s Kazachstánem o ropě, která by nahradila ruské dodávky. Jednání ještě nebyla dokončena. Podle německého ministerstva hospodářství je vzhledem k současné podobě protiruských sankcí přípustné využívat pro kazachstánskou ropu existující síť ropovodů.

Polsko rovněž přislíbilo, že do konce prosince přestane dovážet ruskou ropu. Země už snížila odběr ruské ropy a zajistila si alternativní dodávky z jiných zemí, například ze Saúdské Arábie.

Informované zdroje už dříve agentuře Reuters řekly, že Polsko se snaží získat v Německu podporu pro návrh, aby EU zavedla sankce na tu část ropovodu Družba, která prochází přes území Polska a Německa. Podle zdrojů to Poláci dělají proto, aby Varšava mohla příští rok odmítnout ruskou ropu a neplatit za to pokutu. »Věříme, že příští balík protiruských sankcí bude zahrnovat rozhodnutí o ropě,« uvedla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová.

Společnost Transněfť dnes informovala, že její lednový plán dodávek zahrnuje odeslání 500 000 tun ruské ropy do Polska přes Bělorusko.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy