Home Zahraničí V Kazachstánu se konají předčasné parlamentní volby do Mažilisu, kazašského parlamentu

V Kazachstánu se konají předčasné parlamentní volby do Mažilisu, kazašského parlamentu

FOTO - financnenoviny

Ve vesnici Kosšy nedaleko hlavního města Kazachstánu hraje k volbám hudba z reproduktorů. Volby se konají v základní škole. Je krátce po nulté hodině. Paní před volební místností nabízí čaj. Vesničané pomalu přicházejí. Mladí i staří… Přímo ve volební místnosti hraje živá hudba a starší ženy sborově zpívají lidové písně.

Nowruz je perské slovo, které se překládá jako »nový den«, a Nauryz je oslava příchodu jara podle astronomického slunečního kalendáře íránských a turkických národů. Nowruz je národní tradice, která přímo nesouvisí s islámskými zvyky. Jak dnes pro server Finansnews uvedl Martin Šajdík z Rakouského institutu pro evropskou politiku a bezpečnostní politiku, »atmosféra ve dvou volebních místnostech, kde jsem byl, je příznivá, vlídná«. A také zdůraznil, že volby vnímá jako krok vpřed.

Mezinárodní pozorovatel, poslanec Národní rady Slovenské republiky Peter Kmec, dodal, že volby jsou velmi dobře připraveny po stránce logistické, organizační i technické.

Souběžně s volbami poslanců do zastupitelstev obcí probíhají i volby poslanců do majlichatů, což jsou všechny úrovně samosprávy (okresní, městské, krajské).

Po změně Ústavy Kazachstánu referendem v roce 2022 bude 70 % poslanců Majilisu voleno ze stranických seznamů a 30 % z jednomandátových volebních obvodů. Předchozí volby se konaly výhradně ze stranických seznamů.

Dále se budou konat volby do maslichatů oblastí a měst republikového významu smíšeným volebním systémem, a to v poměru 50:50. Ve volbách do maslichat okresů a měst krajského významu budou poslanci voleni pouze v jednomandátových volebních obvodech.

V rámci politických reforem kazašského prezidenta Kasyma-Jomarta Tokajeva snížil volební zákon hranici pro vstup stran do masilimů ze 7 % na 5 %.

Počet poslanců dolní komory parlamentu byl snížen na 98 (v předchozích volbách 107) zrušením práva Shromáždění lidu Kazachstánu jmenovat poslance do Madžilu. Zároveň Shromáždění získalo právo předkládat prezidentovi ke schválení 5 osob ke jmenování senátory podle prezidentské kvóty.

(za)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here