Home Zahraničí Každý desátý voják Bundeswehru pracuje na černo

Každý desátý voják Bundeswehru pracuje na černo

ILUSTRAČNÍ FOTO - Twitter

Každý desátý voják Bundeswehru má vedle své služby práci na částečný úvazek a německé ministerstvo obrany o takovém zaměstnání často ani neví. Uvedl to v pátek časopis Spiegel s odvoláním na odpověď ministerstva na dotaz frakce strany Levice v Bundestagu.

Počet německých vojáků, kteří pracují na částečný úvazek, v posledních letech neustále roste. Zatímco na konci roku 2019 bylo ze zhruba 183 000 vojáků 13 171 oficiálně pracujících na vedlejšák, na konci roku 2022 jich bylo již 14 434 a od nynějška je to 16 319 vojáků.

Podle týdeníku není ministerstvo obrany ani schopno přesně popsat, kde vojáci brigádničí, protože údajně neexistuje žádný centrální registr, který by jejich další zaměstnání evidoval. Je známo, že od roku 2017 bylo vydáno 84 povolení pro činnost ve sportovních klubech nebo fitness studiích a 607 pro bezpečnostní firmy. Kolik žádostí o přivýdělek bylo vedením zamítnuto, nebylo oznámeno.

Expertka na vnitřní politiku z frakce Levice Martina Rennerová vyzvala úřady, aby lépe kontrolovaly zaměstnávání vojáků na vedlejší pracovní poměr. »Politici musí zjistit důvody, proč téměř 10 procent vojáků Bundeswehru žádá o povolení přijmout práci navíc,« citoval ji Spiegel.

(jb, TASS)