Home Zahraničí Klimatičtí aktivisté chtějí opět »škodit«, v Německu plánují zostřené protesty

Klimatičtí aktivisté chtějí opět »škodit«, v Německu plánují zostřené protesty

ILUSTRAČNÍ FOTO - Twitter

Iniciativa Letzte Generation (Poslední generace) chystá v Německu od pondělí po týdenní pauze další protestní akce, a to ještě vyšší intenzity. Aktivisté oznámili, že se chtějí zaměřit na »cévy společnosti« a narušit její běžný život.

V poslední době na sebe skupina upozornila blokováním silnic a křižovatek ve velkoměstech a dokonce i berlínského letiště. Její členové se přilepují k vozovkám stejně jako v evropských galeriích ke zdem u slaných obrazů. Skupina, na kterou se snesla mohutná kritika zejména po blokování provozu berlínského letiště, oznámila 25. listopadu přerušení akcí v tomto týdnu. Nyní se hlásí zpět s tím, že protestovat hodlá hlavně v Berlíně a Mnichově.

Od pondělí bude znovu cílit na »cévy společnosti«, zejména na dopravní cesty, na nichž prý bude »na každém rohu« přerušen provoz, varoval dnes jeden ze spoluzakladatelů skupiny Henning Jeschke.

V Berlíně a Mnichově už dostali někteří protestující pokuty, v Bavorsku byli někteří předběžně zadrženi. Skupina žádá mimo jiné zavedení maximální rychlosti na dálnicích 100 kilometrů za hodinu nebo devítieurovou vlakovou jízdenku pro celé Německo.

(jb, čtk)