Home Zahraničí Klimatičtí aktivisté zablokovali jednu z hlavních dálnic v Haagu

Klimatičtí aktivisté zablokovali jednu z hlavních dálnic v Haagu

FOTO - Twitter

Nizozemští klimatičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali jednu z hlavních dálnic v Haagu, která spojuje město mimo jiné s Amsterdamem, Rotterdamem a Utrechtem. Informovala o tom v sobotu nizozemská rozhlasová a televizní společnost.

Podle vysílání je dálnice uzavřena pro všechna vozidla v obou směrech. Na místě jsou policisté a těžkooděnci, kteří mají demonstranty zastavit. Starosta dal svolení k použití vodních děl k rozehnání aktivistů, kteří se staví proti vládnímu přidělování dotací na těžbu ropy, plynu a uhlí. K tomu však zatím nedošlo.

Extinction Rebellion tvrdí, že se akce účastní více než 3000 lidí. Policie zatím toto číslo neuvedla. Policisté požadují, aby se aktivisté rozešli, a varují, že ti, kteří neuposlechnou, se dopustí trestného činu a budou zadrženi.

Policie a magistrát už ráno upozornily, že blokování silnice je zakázáno. Pro demonstraci bylo navrženo jiné místo, ale zástupci Extinction Rebellion to odmítli. Na žádost obce silničáři pokryli část silnice horkým solným roztokem, aby zabránili aktivistům ve snaze přilepit se na vozovku.

Zpravodajský portál Dachnews v pátek informoval, že nizozemská policie nevyloučila nutnost zapojení armády, pokud se protesty plánované na sobotu v Haagu vymknou kontrole.

Je to již popáté, co Extinction Rebellion zablokoval silnici. Poslední taková akce se konala na konci ledna, kdy bylo zadrženo více než 700 lidí.

(jb, TASS)