Home Zahraničí Klimatičtí rebelové zablokovali hlavní silnici do Haagu

Klimatičtí rebelové zablokovali hlavní silnici do Haagu

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons/Leonhard Lenz

Stovky klimatických aktivistů dnes zablokovaly jednu z hlavních silnic směřujících do nizozemského hlavního města Haagu. Policisté podle agentury AP zatýkali demonstranty, kteří odmítli silnici opustit.

Mnozí protestující mávali barevnými vlajkami se symbolem skupiny Extinction Rebellion a jeden z nich držel v rukou nápis »Toto je slepá silnice«. Podle AP obsadili silnici A12 poblíž dočasného sídla nizozemského parlamentu. Dění přihlížela policie a stovky dalších demonstrantů.

Zhruba hodinu po začátku blokády začali policisté zatýkat demonstranty, kteří odmítali silnici opustit. Před několika dny úřady zadržely šest aktivistů Extinction Rebellion kvůli podezření z pobuřování v souvislosti s výzvami k zapojení do dnešního protestu. Dnes soud dalšímu aktivistovi na 90 dní zakázal vstup do příslušné oblasti.

Zatýkání a další opatření vyvolaly mezi aktivisty projevy nespokojenosti, neboť podle nich zasahují do jejich práva uspořádat pokojný protest.

Prokuratura opatření hájí tím, že podezřelí svolávali stoupence k účasti na »nebezpečné a narušující« blokádě silnice. Vyzývání k trestnému činu, jako je blokování veřejné silnice, je podle ní v podstatě pobuřování. Blokáda také ohrožuje motoristy i protestující.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

  1. Podle Stalina ale i dalších, pokud kapitalisté nemohou uplatnit svou moc legálním způsobem, provedou fašistický převrat Činnost belgických soudců a policistů to demonstruje

Comments are closed.