Home Zahraničí Komise pro Sýrii kritizována za selhání při pomoci při zemětřesení

Komise pro Sýrii kritizována za selhání při pomoci při zemětřesení

FOTO - Xinhua

Organizace spojených národů a strany konfliktu v Sýrii byly v nevýhodě při odstraňování překážek humanitární pomoci obyvatelstvu země postiženému zemětřesením. Uvedla to v pondělí v Ženevě nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise pro porušování lidských práv v Sýrii.

»Reakce na nedávná silná zemětřesení se vyznačovala dalšími poruchami, které bránily dodávkám naléhavé a život zachraňující pomoci do severozápadní Sýrie,« uvedla komise. Ve své tiskové zprávě vysvětlila, že tato narušení ovlivnila »vládu a další strany konfliktu, jakož i mezinárodní společenství a OSN«. »Nedokázaly zajistit, aby bylo dohodnuto okamžité přerušení nepřátelských akcí,« uvedli experti a vysvětlili, že se nepodařilo usnadnit dodávky pomoci »v prvním týdnu po zemětřesení“.

»Syřané se v nejzoufalejších chvílích cítili opuštění a zapomenutí těmi, kteří je měli chránit,« zdůraznila komise. Upozornila také na skutečnost, že se nyní objevují četné výzvy k »vyšetřování a odpovědnosti«.

Předseda komise Paulo Sergio Pineiro uvedl, že »Syřané nyní potřebují komplexní příměří«, které musí být dodržováno, aby obyvatelstvo a humanitární pracovníci »byli v bezpečí«. »Nyní vyšetřujeme další ostřelování – a to i v oblastech zničených zemětřesením,« řekl Pineiro.

Dvě ničivá zemětřesení o síle 7,7 a 7,6 stupně zasáhla 6. února provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka. Otřesy, po nichž následovaly tisíce následných otřesů, byly cítit v 11 provinciích republiky a v sousedních zemích, z nichž nejvíce byla zasažena Sýrie.

V pondělí zveřejnila komise pro Sýrii svou 12. zprávu o porušování lidských práv v zemi. Zahrnuje období od července do prosince 2022. Zpráva bude předložena na 52. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

(cik, TASS)