Home Zahraničí Konalo se fórum na podporu mediální spolupráce mezi Čínou a středoasijskými zeměmi

Konalo se fórum na podporu mediální spolupráce mezi Čínou a středoasijskými zeměmi

V Pekingu, hlavním městě Číny, se 23. května 2023 konalo fórum čínsko-středoasijských tiskových agentur. FOTO - Xinhua/Chen Yehua

V úterý se v Pekingu konalo fórum o posílení spolupráce mezi médii v Číně a středoasijských zemích.

Fórum tiskových agentur Číny a Střední Asie, jehož tématem bylo »posílení spolupráce médií na podporu budování čínsko-středoasijského společenství se společnou budoucností«, představovalo jeden z dosažených cílů nedávno skončeného summitu Číny a zemí Střední Asie.

Fórum iniciovala a uspořádala čínská tisková agentura Xinhua a zúčastnili se ho představitelé a ředitelé médií z pěti středoasijských zemí, konkrétně Televizního a rozhlasového komplexu prezidenta Republiky Kazachstán, tiskové agentury Kabar z Kyrgyzstánu, tiskové agentury Khovar z Tádžikistánu, mediální turkmenské tiskové agentury a uzbecké národní tiskové agentury.

Fóru předsedal a s projevem vystoupil Fu Chua, ředitel tiskové agentury Xinhua. Uvedl, že vztahy mezi Čínou a středoasijskými zeměmi směřují do nové éry, což představuje nové příležitosti pro mediální spolupráci mezi těmito šesti zeměmi.

Fu uvedl, že tisková agentura Xinhua je připravena spolupracovat s médii ve středoasijských zemích, aby se chopila poslání dnešní éry, plnila povinnosti médií, podporovala komunikaci a výměnu a prostřednictvím inovací otevírala nové možnosti.

Vyzval také ke společnému úsilí o podporu světového míru, zlepšení podávání informací o regionální spolupráci, posílení vzájemných výměn a spolupráce mezi jednotlivými kulturami a prosazování praktické spolupráce v oblasti médií, aby se více přispělo k budování čínsko-středoasijského společenství se sdílenou budoucností.

Během fóra bylo dosaženo shody mezi sdělovacími prostředky v Číně a pěti zeměmi Střední Asie na dalším posílení a rozšíření spolupráce s cílem zvýšit její rozsah a prozkoumat její další možné formy.

Podle konsensu mají média z Číny a středoasijských zemí jedinečnou příležitost posilovat vzájemné porozumění a důvěru mezi národy, podporovat kulturní výměny a vzájemné poznávání mezi jednotlivými civilizacemi a napomáhat budování čínsko-středoasijského společenství se sdílenou budoucností.

Média v Číně a středoasijských zemích by měla sjednotit síly a pracovat koordinovaně, aby umožnila rozvíjejícím se trhům a rozvojovým zemím získat větší hlas a podpořila rovný přístup na mezinárodní úrpvni a spravedlnost, uvádí se v této společné deklaraci.

Bylo rovněž dohodnuto, že v rámci mnohostranných mechanismů, jako je Světový mediální summit a Síť studií o pásmu a stezce, budou sdělovací prostředky aktivně podporovat a podílet se na různých činnostech v rámci těchto mechanismů a napomáhat jejich rozvoji.

Během fóra byla pro diváky ze středoasijských zemí uvedena ruská verze s videozáznamem reportáže o Si Ťin-pchingových ekonomických tezích.

V průběhu fóra se k Ekonomickému informačnímu partnerství pro Pásmo a stezku připojily mediální instituce z Kazachstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu, čímž se celkový počet členů této sítě zvýšil na 53. Zakládajícím členem této sítě je kyrgyzská tisková agentura Kabar.

V Pekingu, hlavním městě Číny, se 23. května 2023 konalo fórum čínsko-středoasijských tiskových agentur. FOTO – Xinhua/Xie Huanchi

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here