Home Zahraničí Konec stávkování! Francie nařídila zaměstnancům rafinerií návrat na pracoviště

Konec stávkování! Francie nařídila zaměstnancům rafinerií návrat na pracoviště

Ropná rafinérie ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Francouzské úřady se rozhodly násilně vrátit stávkující zaměstnance ropných rafinerií na jejich pracoviště kvůli nedostatku benzínu na čerpacích stanicích v mnoha regionech země, uvedl v úterý mluvčí francouzské vlády Olivier Veran v rozhovoru pro rádio Hert-El.

»Od včerejšího večera začal proces nuceného návratu zaměstnanců do továren. Jedná se o sklad ropy v obci Faux-Sur-Mer v jihovýchodní Francii,« řekl Veran.

Zdůraznil, že vláda bude jednat, kdykoli se ukáže, že stávka »způsobuje Francouzům problémy«. »Zapojíme zaměstnance společnosti, kdekoli to bude nutné,« upřesnil mluvčí kabinetu. Dodal, že úřady udělají vše pro to, aby »zabránily zablokování života v zemi«.

Francouzské ministerstvo pro transformaci energetiky již dříve uvedlo, že »nařízení, které nutí zaměstnance vrátit se na svá pracoviště ve strategicky důležitých podnicích, vstoupilo v platnost 21. března a bude platit 48 hodin«. Zaměstnancům bylo nařízeno naplnit cisterny benzínem k okamžitému odeslání na čerpací stanice, kde je akutní nedostatek pohonných hmot.

Podle francouzské služby, která monitoruje situaci na čerpacích stanicích, je v současné době ve Francii 712 čerpacích stanic bez pohonných hmot a téměř 900 jich má »částečný nedostatek benzinu«. Nejsložitější situace je v jižních a západních departementech země. V mnoha regionech se u čerpacích stanic tvoří kilometrové fronty.

Vlna stávek

Od začátku března se Francií přehnala nová vlna stávek, která zasáhla mnoho odvětví, zejména energetický sektor. Ve většině regionů odmítli pracovníci ropných rafinérií nastoupit na svá pracoviště na protest proti důchodové reformě. Stávky se účastní téměř 40 % pracovníků rafinerií a skladů společnosti Total Energies (Total Energies).

Reforma, která má zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let a zrušit řadu zvláštních důchodových režimů s cílem finančně vyrovnat sociální systém, byla představena v lednu. Navrhované změny okamžitě vyvolaly četné protesty. Dne 16. března oznámila francouzská premiérka Elisabeth Bornová přijetí návrhu zákona o změně důchodového systému, který obchází parlament a spadá do kompetence vlády.

Zástupci odborů a opozičních politických stran krok vlády odsoudili a vyzvali k dalším stávkám. Dne 23. března hodlají odbory uspořádat nové masové demonstrace v Paříži a dalších městech v zemi.

(jb, TASS)