Kongo plánuje podat žalobu na Apple kvůli používání nelegálně vytěžených nerostů

Demokratická republika Kongo (DRK) plánuje podat ve Francii a USA žalobu na společnost Apple kvůli používání nezákonně vytěžených nerostů v jejích výrobcích. Informovala o tom agentura Agence France-Presse (AFP).

Konžská demokratická republika obvinila společnost Apple z nákupu nerostných surovin, které jsou pašovány z nestabilního východu země do sousední Rwandy, odkud jsou dále prodávány do zahraničí. Francouzští právníci najatí Kinshasou vydali formální oznámení společnosti Apple, v němž ji upozornili, že pokud bude v nezákonné těžbě pokračovat, může čelit soudnímu řízení. Rwandu označilo za »hlavního aktéra nezákonné těžby nerostných surovin v Kongu«. Kigali označilo obvinění KDR vůči společnosti Apple za »nepodložené«.

William Bourdon, jeden z právníků najatých DRK, agentuře AFP řekl, že mluvčí společnosti na oznámení reagoval vyjádřením pohrdání, cynismu a arogance. Podle agentury byli právníci na pracovní cestě v Kinshase, kde se setkali s prezidentem Felixem Tshisekedim.

Východní část Konžské demokratické republiky, která je bohatá na nerostné suroviny, je od 90. let 20. století sužována násilím, přičemž napětí se vystupňovalo po obnovení povstání skupiny Hnutí 23. března (M23) podporované Rwandou na konci roku 2021. Povstalci okupují rozsáhlá území v Severním Kivu. Konžská demokratická republika je bohatá zejména na tantal, cín, wolfram a zlato, které se používají mimo jiné při výrobě chytrých telefonů a dalších elektronických zařízení.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy