Home Zahraničí Kongres USA vyšetřuje sexuální zneužívání v CIA

Kongres USA vyšetřuje sexuální zneužívání v CIA

Výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů Kongresu USA vyšetřuje možné porušení postupu Ústřední zpravodajské služby (CIA) v reakci na zprávy o obtěžování a sexuálním násilí v řadách zpravodajské služby. Informoval o tom v pátek list Politico.

Podle listu se na výbor od ledna obrátily nejméně tři zaměstnankyně CIA s obviněním, že agentura odrazuje zaměstnankyně od podávání stížností na obtěžování. Vyšetřování začalo poté, co se v lednu na výbor obrátila jedna zaměstnankyně CIA s tvrzením, že ji jeden z kolegů vystavil »fyzickému násilí« a opakovaně se ji snažil násilím políbit. Žena podala stížnost místním orgánům činným v trestním řízení a incident rychle nahlásila několika pobočkám CIA, ale nic se nedělo.

Podle zaměstnankyně jí bezpečnostní pracovníci CIA řekli, že pokud incident nahlásí, může to ukončit její kariéru v oddělení. Kevin Carroll, právník zaměstnankyně CIA, sdělil publikaci, že agentura vyhrožovala nepříznivými důsledky pro ženy, které se chystaly do Kongresu. Mluvčí CIA však listu sdělil, že představa, že se agentura snažila zabránit ženám, aby se obrátily na Kongres, je »nepravdivá«. »Nikomu jsme nevyhrožovali ani nezasahovali,« zdůraznil.

Právník první zaměstnankyně, která se obrátila na Kongres, rovněž poznamenal, že jeho klientka uvedla, že 54 žen v CIA tvrdilo, že se v uplynulých deseti letech staly oběťmi sexuálního napadení nebo nevhodného chování ze strany kolegů, ale jejich případy nebyly řádně řešeny.

Předseda výboru Mike Turner (republikán z Ohia) a člen výboru Jim Himes (demokrat z Connecticutu) zaslali minulý týden dopis řediteli CIA Williamu Burnsovi. Požádali v něm šéfa agentury, aby se zabýval tím, na co si jeho zaměstnankyně stěžovaly. Jeden z vysokých představitelů CIA sdělil, že Burns na dopis odpověděl do 24 hodin a slíbil, že bude s Kongresem spolupracovat.

Mluvčí CIA Tammy Kupperman Thorpeová v odpovědi na žádost o komentář novinám sdělila, že agentura »netoleruje sexuální útoky a obtěžování«. Řekla, že ředitel a další vysocí představitelé CIA se »setkali s důstojníky, aby pochopili jejich obavy a přijali rychlá opatření«. Řekla také, že CIA zřídila oddělení, které »úzce spolupracuje s těmi, kdo zažili sexuální zneužívání«, a že tyto záležitosti jsou v agentuře brány »velmi vážně«. S odkazem na situaci ohledně vyšetřování kongresového výboru Thorpeová uvedla, že agentura je připravena jej podpořit a hodlá výbor informovat o pokroku.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.