Home Zahraničí Krajní pravice iniciovala návrh na vyslovení nedůvěry španělskému premiérovi

Krajní pravice iniciovala návrh na vyslovení nedůvěry španělskému premiérovi

FOTO - pixabay

Španělská krajně pravicová strana Vox zaregistrovala v pondělí v Kongresu poslanců (dolní komora parlamentu) návrh na vyslovení nedůvěry premiérovi království Pedru Sanchezovi. Na tiskové konferenci to uvedl předseda strany Santiago Abascal.

»Vyzvali jsme ostatní frakce, aby se hlasování zúčastnily,« řekl Abascal. »Poté, co jsme viděli reakce ostatních opozičních poslanců, jsme dodrželi slovo, že toto hlasování předložíme, pokud tak neučiní ostatní.« Kongres poslanců nyní bude muset stanovit termín rozpravy a hlasování o této otázce.

Podle španělské ústavy může parlament »vznést otázku politické odpovědnosti vlády přijetím návrhu na vyslovení nedůvěry«, což znamená, že pro úspěch této iniciativy musí hlasovat nejméně 176 poslanců. Krajní pravice má v národním parlamentu pouze 52 křesel, takže se neočekává, že by její iniciativa získala souhlas sněmovny.

V říjnu 2020 se již parlament země zabýval návrhem Vox na vyslovení nedůvěry vládě. Tehdy nezískal podporu Kongresu poslanců.

Opozici se podařilo získat nedůvěru kabinetu pouze jednou: v roce 2018 parlament odmítl dát důvěru konzervativní vládě Mariana Rajoye a Sánchez se stal premiérem.

(TASS)