Home Zahraničí Kvůli atentátu v Istanbulu vyslýchají v Bulharsku pět lidí

Kvůli atentátu v Istanbulu vyslýchají v Bulharsku pět lidí

FOTO - ČTK/AP/Francisco Seco

AKTUALIZOVÁNO

V Bulharsku vyslýchají pět lidí v souvislosti s nedělním útokem v Istanbulu, při němž přišlo o život šest lidí. Turecké úřady podezírají z účasti na atentátu kurdské milice v Sýrii YPG a Stranu kurdských pracujících (PKK). Turecko požádalo o vydání pětice podezřelých.

»Pět lidí bylo obviněno, že pomohli jednomu z osnovatelů atentátu uprchnout,« řekla dnes mluvčí generálního prokurátora v Sofii Sijka Milevová. Podle ní se tito lidé podíleli na zajištění logistiky útoku.

Čtyři muže soud poslal do vazby, jednu ženu nechal na svobodě. Tři z vyslýchaných lidí jsou z Moldavska a další dva jsou Kurdové ze Sýrie. Pětice také čelí obvinění z převaděčství. Advokát jednoho za zadržených uvedl, že jeho klient obvinění odmítá.

Soud v Sofii v tiskové zprávě naznačil, že spojitost s atentáty není zatím příliš pevná. »Jedinou spojitost tvoří mobilní telefon, který jeden ze zadržených údajně použil, aby kontaktoval osobu zapojenou do atentátu,« uvedl soud.

Exploze na ulici pro pěší v centru Istanbulu zabila šest lidí a 80 lidí zranila. V Turecku po ní zatkli 49 lidí, soud včera nařídil vazbu pro 17 lidí podezřelých z odpovědnosti za útok. Obvinil je z pokusu o narušení jednoty státu, úmyslného zabití, pokusu o zabití a napomáhání vraždě. Ve vězení zůstanou až do začátku procesu, informovala agentura Anadolu.

Mezi lidmi ve vazbě je i hlavní podezřelá z nastražení bomby Syřanka Ahlam Albašírová, která při výslechu řekla, že ji vycvičili v Sýrii členové PKK. Přiznala, že položila tašku s výbušninami na lavičku, ale tvrdí, že neznala její obsah. Do kontaktu s PKK přišla poprvé v roce 2017 prostřednictvím svého tehdejšího přítele, a zůstala s ní ve styku i po rozchodu s ním. PKK stejně jako YPG jakoukoli účast na atentátu popřely.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here