Home Zahraničí Kvůli stávce praktiků může být v Anglii zrušeno až 350 000 návštěv u...

Kvůli stávce praktiků může být v Anglii zrušeno až 350 000 návštěv u lékařů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Více než 350 tisíc lékařských prohlídek a operací může být v Anglii zrušeno kvůli stávce desítek tisíc lékařů-internistů, která se má konat od 11. do 14. dubna. Tyto odhady uvádějí představitelé anglické Národní zdravotní služby (NHS), z jejichž slov vyšel v neděli list The Sunday Times.

Podle listu se situace zhoršuje kvůli velikonočním svátkům. To vedlo k tomu, že mnoho zdravotníků, kteří přišli nahradit své stávkující kolegy během podobné 72hodinové stávky v březnu, se tentokrát nemohlo zúčastnit. Již předchozí stávka měla za následek zrušení 175 000 návštěv u lékařů a operací.

Hlavní lékař Národní zdravotní služby profesor Stephen Powys, kterého cituje publikace, se domnívá, že stávky povedou k »nesrovnatelnému narušení«.

Vyjednávání mezi NHS a Britskou lékařskou asociací, která zastupuje zájmy internistů, nepřinesla ovoce. Vláda označila požadavky odborů na 35% zvýšení platů za »přemrštěné«.

Vlna stávek, způsobená prudkým růstem životních nákladů (inflace na konci roku 2022 činí 10,5 %) a poklesem reálných příjmů, zachvátila Spojené království na konci loňského roku. Kromě zdravotníků se stávek účastní železničáři, řidiči autobusů, pohraničníci, pošťáci, učitelé, univerzitní profesoři a řada dalších profesí. Britské úřady opakovaně prohlásily, že si nemohou dovolit zvýšit platy ve veřejném sektoru na úroveň inflace, protože takové opatření by dále zvýšilo ceny v zemi a nadměrně zatížilo rozpočet.

(jb, TASS)