Home Zahraničí Kvůli velkorysé vojenské pomoci Kyjevu čelí Evropa nedostatku munice

Kvůli velkorysé vojenské pomoci Kyjevu čelí Evropa nedostatku munice

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropa pociťuje citelný deficit munice kvůli štědré vojenské podpoře kyjevskému režimu, uvedl v pátek italský deník La Repubblica.

Podle listu je mimo jiné nedostatek nábojů a výbušnin pro bojové hlavice. To znamená, že Kyjev nemůže zahájit tolik propagovanou protiofenzívu, dokud nenashromáždí dostatečné zásoby.

USA již zdvojnásobily svou produkci z 200 000 na 400 000 nábojů ročně, přičemž doufají, že v roce 2025 překročí hranici jednoho milionu. Zatímco v Evropě je toto číslo na úrovni pouhých 50 000 kusů. Podle deníku La Repubblica je cílem financování poskytovaného Bruselem změnit současný stav, avšak cíl vyrábět milion nábojů ráže 155 mm »každých 12 měsíců se zdá být příliš ambiciózní«.

Již dříve vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell uvedl, že EU plánuje v příštích 12 měsících dodat Ukrajině další milion kusů munice. Podle něj se k iniciativě na rozšíření výroby dělostřeleckých granátů ráže 155 mm připojilo 24 zemí EU, přičemž na tento účel byla vyčleněna 1 miliarda eur. Upřesnil, že vedoucí úlohu v této otázce převzala Evropská obranná agentura, která je pobočkou EU.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here