Home Zahraničí Kvůli zaplavení trhu obilím z Ukrajiny musí EU poskytnout další pomoc zemědělcům

Kvůli zaplavení trhu obilím z Ukrajiny musí EU poskytnout další pomoc zemědělcům

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropská komise (EK) vyčlenila 56 milionů eur na pomoc zemědělcům ve východních zemích EU v souvislosti se zahlcením jejich trhů obilím z Ukrajiny. To však nestačilo a Brusel jim poskytne ještě další prostředky. Šéfka EK Ursula von der Leyenová to uvedla na čtvrteční tiskové konferenci po prvním dni summitu EU.

»Chtěla bych zdůraznit velký úspěch linek solidarity, které umožnily Ukrajině vyvážet velké objemy obilí a zemědělských produktů. To je doplněk k černomořské obilné iniciativě. V této souvislosti je velmi důležité, abychom pomohli zemědělcům v EU, kteří se musí vypořádat s tržními důsledky, protože na evropský trh přichází značné množství obilí, což ovlivňuje ceny. Proto by neměly trpět ty země v první linii, které pomáhají prostřednictvím linek solidarity. Jako první krok jsme již vyčlenili 56 milionů eur z nouzových zemědělských fondů, ale to zjevně nestačí, to se dnes jasně ukázalo, takže pomoc zemědělcům v zemích v první linii zvýšíme,« řekla von der Leyenová.

Krize předzásobení na trzích sousedních zemí Ukrajiny se rozvíjí od podzimu loňského roku. Místní zemědělci, zejména v Rumunsku, čelí kvůli klesajícím výkupním cenám bankrotu a požadují od úřadů podporu své produkce. Toto téma bylo projednáváno na prosincovém zasedání Rady EU pro zemědělství, kde členské státy EU požadovaly, aby Evropská komise poskytla jejich zemědělcům naléhavou podporu. Zároveň »linky solidarity«, které z Ukrajiny odvážejí obilí a některé další suroviny, a opačným směrem zbraně, pohonné hmoty a humanitární pomoc, jen nabývají na intenzitě.

(jb, TASS)