Prodloužení dohody o dodávkách obilí proběhne za stávajících podmínek

AKTUALIZOVÁNO

Dohoda o vývozu ukrajinského obilí bude prodloužena »za stávajících podmínek«, uvedl dnes pro agenturu AFP nejmenovaný turecký představitel. »Dohoda zůstane v platnosti za současných podmínek po dobu čtyř měsíců,« řekl diplomat.

Diplomat v Ankaře již dříve agentuře TASS řekl, že jednání o prodloužení dohody o dodávkách obilí probíhají. Jiný úředník pod podmínkou anonymity uvedl, že rozhodnutí o iniciativě by mohlo být přijato ještě dnes.

Ukrajinský ministr infrastruktury Alexandr Kubrakov už ráno uvedl, že věří, že dohoda zaručující bezpečnou plavbu lodí vezoucích z Ukrajiny export obilí bude prodloužena o 120 dní. »Černomorská obilná iniciativa bude prodloužena o 120 dní,« napsal podle agentury TASS na svém Twitteru. Upřesnil, že rozhodnutí bylo přijato v Istanbulu. Jak Kubrakov uvedl, »garantem realizace iniciativy zůstává Organizace spojených národů a Turecko«. Uvedl, že za dobu platnosti obilné dohody Ukrajina vyvezla přes 11 milionů tun zemědělské produkce do 38 zemí.

»Oficiálně jsme se obrátili na partnery s návrhem prodloužit Iniciativu o jeden rok a zahrnout do ní i přístav Nikolajev… Čekáme na oficiální prohlášení vedoucích představitelů OSN a Turecka,« dodal.

Dohody o vývozu potravin z Ukrajiny byly uzavřeny 22. července na dobu 120 dní. Dohody platí do 19. listopadu a jejich platnost se prodlužuje o 120 dní, pokud je některá ze stran (Rusko, OSN, Ukrajina nebo Turecko) neodmítne.

Jedna z dohod upravuje postup vývozu obilí z Kyjevem ovládaných černomořských přístavů Oděsa, Černomorsk a Južnyj. Rusko, Turecko, Ukrajina a OSN zřídily v Istanbulu Společné koordinační centrum, které kontroluje plavidla s obilím, aby zmařilo pašování zbraní a zabránilo provokacím.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin dříve novinářům řekl, že o otázce prodloužení dohody o dodávkách obilí zatím nebylo rozhodnuto. Později podle ruského ministerstva zahraničí Vershinin na schůzce s vedoucím mise EU v Moskvě zdůraznil, že podmínky dohody o dodávkách obilí musí být plně dodrženy.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy