FOTO - ČTK/ABACA

NATO si přestalo nárokovat svou obrannou podstatu a nyní doufá, že bude hrát vedoucí roli v asijsko-pacifickém regionu, řekl v neděli podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po své účasti na summitu o východní Asii.

»NATO již netvrdí, že je čistě obrannou aliancí. V době existence Sovětského svazu a Varšavské smlouvy to byla obranná aliance. Od té doby, kdy už neexistuje ani Varšavská smlouva, ani Sovětský svaz, se jejich obranná linie posunula. Není jasné, před kým se bránily. Několikrát tuto obrannou linii posunuli blíže k našim hranicím a nyní v létě na summitu v Madridu oznámili, že mají globální odpovědnost a že bezpečnost euroatlantického a indo-pacifického regionu je nedělitelná,« uvedl Lavrov.

»To znamená, že ve skutečnosti nyní prohlašují, že zde (v asijsko-pacifickém regionu – TASS) budou hrát vedoucí roli, a už přesouvají takzvanou obrannou linii do Jihočínského moře,« dodal Lavrov.

Ruský ministr zahraničí upozornil na tendenci militarizovat region tím, že se vyrovnává úsilí místních spojenců USA, Austrálie, Nového Zélandu a Japonska, s rozšiřující se přítomností NATO. Podle něj ruská strana upřímně nastínila svá hodnocení na summitu Východoasijského summitu a podobné přístupy jako ruské zazněly i ze strany Pekingu.

»To však bohužel sotva přiměje USA a jejich spojence, aby vzali v úvahu zájmy většiny zemí, které jsou zde přítomny,« pokračoval Lavrov s tím, že ale i Rusko bude i nadále sdělovat své stanovisko. »V rámci ASEANu se setkává s pochopením, i když ani v ASEANu nepanuje shoda na tom, jak postupovat v bezpečnostní oblasti v tomto regionu. Takže pokud je cílem zasít v ASEAN pochybnosti a pokusit se podkopat jejich monolitní postoj, pak Američané svého cíle dosáhli,« dodal.

Lavrov také upozornil na postoj většiny zemí ASEAN, které se podle něj soustředí na obranu vlastních zájmů a nepodřizují kroky ASEAN zájmům mimoregionálních hráčů. »Naši partneři vysoce hodnotí postoj Ruska, postoj Číny, které jsou pro zachování ústřední role ASEAN,« shrnul Lavrov.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here