Home Zahraničí Lavrov přicestoval na schůzi G20, jednal s šéfem čínské diplomacie

Lavrov přicestoval na schůzi G20, jednal s šéfem čínské diplomacie

Sergej Lavrov a Wang I FOTO – ČTK/AP

Ministři zahraničí zemí skupiny G20 dnes přicestovali na Bali, kde se zítra podle indonéského předsednictví uskuteční jednání především o dodávkách potravin do chudších zemí. Schůze se účastní i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Informovala o tom agentura Reuters.

Prvním Lavrovovým partnerem při jednání byl čínský ministr zahraničí Wang I, kterého šéf ruské diplomacie informoval o pokračování speciální vojenské operace na Ukrajině. Oba ministři odsoudili protiruské sankce. Lavrov měl na plánu také schůzky s ministry zahraničí Brazílie, Mexika či Jihoafrické republiky.

Ministři zahraničí zemí G7 (USA, Kanada, Německo, Francie, Británie, Itálie, Japonsko) žádné bilaterální schůzky s Lavrovem neplánují, uvedla šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Podle ní se země zasedání G20 účastní, aby nenechaly celou mezinárodní scénu Rusku. »A především nedovolíme, aby ruský prezident (Vladimir Putin) svou útočnou válkou uvrhl svět do chaosu,« uvedla německá politička. Zástupci zemí G7 se dnes večer nezúčastnili zahajovací recepce.

Rozruch prý vyvolalo oznámení Moskvy, že by se listopadového summitu G20 na Bali mohl zúčastnit i ruský prezident Putin. Na konci června však indonéský prezident Joko Widodo řekl italskému premiérovi Mariovi Draghimu, že osobní účast Putina je téměř vyloučená a ruská hlava státu se zřejmě připojí na dálku. Na summit dostal pozvánku i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ačkoliv Ukrajina není členem skupiny G20.

Skupina G20 sdružuje země, které představují dvě třetiny světové populace a 80 procent světového hospodářství.

Putin: Západ chce s námi bojovat do posledního Ukrajince

Dnes se nechal slyšet i ruský prezident Vladimir Putin. Slovy »ať to zkusí« komentoval tvrzení, že Západ chce porazit Rusko na bojišti. Při setkání s předsedy poslaneckých klubů ruského parlamentu také prohlásil, že Rusko ještě »nic vážného« na Ukrajině nezačalo a Západ by měl pochopit, že prohrál hned v úvodu ruské speciální operace. Rusko neodmítá jednání o míru, ale čím více se tato jednání budou odsouvat, tím těžší bude se s Ruskem domluvit, varoval.

»Slyšíme, že nás chtějí porazit na bojišti. No, co na to říct? Ať to zkusí. Už jsme mnohokrát slyšeli, že Západ chce s námi bojovat do posledního Ukrajince. Pro ukrajinský lid je to tragédie, ale zdá se, že vše k tomu směřuje,« uvedl ruský prezident podle tiskových agentur.

Šéf Kremlu řekl, že Rusko neodmítá mírová jednání, a ti, kdo je nyní odmítají, by měli vědět, že »čím později, tím to budou mít těžší se s námi domluvit«.

»Všichni musí vědět, že jsme celkově ještě nic vážného nezačali,« řekl o válce proti Ukrajině.

Vojenská operace podle Putina představuje »začátek zásadního zlomu světového pořádku podle Ameriky, začátek přechodu od liberálně globalistického amerického egocentrismu ke skutečně multipolárnímu světu, opírajícímu se o mezinárodní právo, svrchovanost národů a civilizací, spravedlnost a rovnoprávnost«.

Západ se podle ruského prezidenta snaží vnutit světu »model totalitního liberalismu«, včetně »smutně proslulé známé kultury rušení a plošných zákazů«. Ale většina zemí podle něj nestojí o takový život a budoucnost, a usilují o udržitelnou, skutečnou svrchovanost. »Prostě je unavilo klečet na kolenou, ponižovat se před těmi, kdo se pokládají za výjimečné,« dodal.

(ici)