ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Před vojenskou registrací žen s lékařskou nebo farmaceutickou specializací na Ukrajině od 1. října dochází k hromadnému propouštění lékárníků, informoval hospodářský deník Strana s odvoláním na šéfku sdružení Pharmrada Olenu Prudnikovou.

»Majitelé lékáren propadají panice, lidé píší výpovědi a odjíždějí do Evropy, než se pro ně uzavřou hranice. Kdo bude pracovat, je otevřená otázka, zejména když už teď je v oboru těžká krize,« citoval list Prudnikovou. Podle ní byly v posledních dvou týdnech narychlo propuštěny tisíce lékárníků.

Od 1. října jsou ženy na Ukrajině, které mají lékařskou nebo farmaceutickou specializaci, povinny vstoupit do vojenského registru. Člen parlamentního výboru Nejvyšší rady pro národní bezpečnost a zástupce ukrajinského prezidenta v parlamentu Fjodor Venoslavskij již dříve uvedl, že pro ženy, které vstoupily do vojenského registru, budou platit stejná pravidla jako pro muže a nebudou moci opustit Ukrajinu. Jeho prohlášení vyvolalo na sociálních sítích široký ohlas a paniku, a tak učinil nový výrok – že zákaz opustit Ukrajinu budou mít pouze mobilizované ženy. Ukrajinská masmédia zároveň upozornila, že zákaz vycestování byl vydán vládním nařízením, nevyžaduje schválení parlamentem a může být zaveden kdykoli.

Všeobecná mobilizace vyhlášená na Ukrajině již vedla k řadě skandálů. Média pravidelně zveřejňují příběhy o tom, jak vojenští komisaři při předávání povolávacích rozkazů používají proti občanům násilí, jak lidé neschopní služby ze zdravotních důvodů spadají pod mobilizaci, a také o tom, jak se poslanci a úředníci sami vyhýbají službě a odvádějí své syny v odvodním věku do zahraničí. V červenci 2023 náčelník lvovského oblastního vojenského komisariátu uvedl, že v ozbrojených silách Ukrajiny dobrovolně slouží pouze 20 % z požadovaného počtu osob povinných vojenskou službou. Uprostřed nespokojenosti veřejnosti prezident země Volodymyr Zelenskyj demonstrativně odvolal všechny oblastní vojenské komisaře.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here