Home Zahraničí Levice sbližuje Kolumbii a Venezuelu

Levice sbližuje Kolumbii a Venezuelu

Nicolás Maduro a Gustavo Petro FOTO - diariolalibertad.com

Kolumbie a Venezuela na konci září obnoví letecké spojení mezi hlavními městy a umožní přeshraniční nákladní přepravu. Ohlásili to dnes prezidenti obou zemí Gustavo Petro a Nicolás Maduro. Pokračuje tak sbližování obou zemí, které přerušily diplomatické vztahy v roce 2019 a jejichž vzájemná hranice byla mnoho let oficiálně uzavřená.

Maduro a Petro uvedli, že od 26. září otevřou vzájemnou hranici, která měří 2200 kilometrů. »Jako první krok obnovíme letecké spoje a nákladní přepravu mezi oběma zeměmi,« uvedl Petro. Obdobně se vyjádřil i Maduro.

První levicový prezident v historii Kolumbie Petro, který nastoupil do úřadu před měsícem, slíbil v předvolební kampani, že zlepší vztahy se sousední zemí. Diplomatické vztahy s Kolumbií přerušila Venezuela v roce 2019, kdy Venezuela nikoliv neopodstatněně obvinila Kolumbii, kde vládl pravicový prezident Iván Duque, že se snaží spolu s USA svrhnout vládu prezidenta Madura. Na konci srpna po nástupu nového prezidenta Kolumbie Gustavo Petra si však obě země vyměnily velvyslance.

Velmi omezený režim platí na venezuelsko-kolumbijské hranici od roku 2015. Oficiálně mohou cestovat přes hranici jen pěší a nákladní přeprava je dovolená jen na jednom mostě v severní části pohraničí.

Caracas v rámci sbližování žádá od Bogoty vydání některých opozičních představitelů, kteří nalezli azyl právě v Kolumbii. To ale prezident Petro odmítl s tím, že jeho země ctí azylové právo.

Otevření hranic pro nákladní přepravu by mohlo pomoci zahraničnímu obchodu, který v posledních letech velmi pocítil politické neshody mezi Bogotou a Caracasem. Z objemu 2,4 miliardy dolarů zaznamenaného v roce 2014 se hodnota loni propadla na 400 milionů USD, z nichž drtivou většinu tvoří dovoz z Kolumbie. Při plném otevření hranic by se vzájemný obchod mohl vyšplhat na čtyři miliardy dolarů ročně, odhadla venezuelská vláda.

(ici, čtk)

Předchozí článekSpartu posílil Kovář z Manchesteru. Chce tým vrátit na první místo
Další článekNově vyvinutý a čerstvě patentovaný světelný mikroskop posouvá hranice výzkumu živých vzorků

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here