Litva posiluje armádu, koupí francouzské houfnice Caesar

Litva podepsala předběžnou úmluvu s Francií o záměru pořídit si 18 samohybných kanonových houfnic Caesar. Dokument podepsali ministři obrany obou zemí během pondělní schůzky na okraji zbrojní výstavy Eurosatory, oznámila agentura AFP.

»Litva koupí 18 kanonových houfnic Caesar Mark II,« uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas na Twitteru, kde zveřejnil snímek podpisu dokumentu s francouzským protějškem Sébastienem Lecornuem. Nová děla »výrazně posílí schopnosti litevské armády«, dodal s tím, že jde o »nejvýznamnější akviziční projekt« s Francií.

Rozhodnutí přichází v době, kdy se pobaltská země, která je členem Evropské unie a NATO, rozhodla zvýšit svůj letošní obranný rozpočet o 300 milionů eur (asi 7,4 miliardy Kč) na 1.5 miliardy (asi 37 miliard Kč).

Konflikt na Ukrajině připomněl, jak významnou roli sehrává dělostřelectvo v konfliktech vysoké intenzity. Západ, především USA, poskytuje desítky houfnic ukrajinským silám, čelícím ruskému náporu. Francie koncem dubna dodala Ukrajině šest houfnic Caesar a tisíce nábojů, připomněla AFP.

Houfnice Caesar, vyráběná společností Nexter, má ráži 155 milimetrů. Nainstalovaná je na nákladním voze a je s to vypálit šest ran za minutu až do vzdálenosti 40 kilometrů. Vylepšená verze, kterou chce Litva, má pancéřovanou kabinu pro posádku, silnější motor, nový podvozek a digitální vybavení.

Francie počítá s pořízením 33 nových děl a modernizací stávajících 76 houfnic. Skoro 300 kusů houfnic Caesar se prodalo sedmi zemím, včetně Belgie, Česka, Dánska, Indonésie, Maroka, Saúdské Arábie a Thajska, dodala AFP.

Česká armáda má houfnice Caesar do výzbroje zavést v letech 2024 až 2026. Podle smlouvy z loňského září jde o 52 kusů za 8,52 miliardy Kč.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy