Lodě s migranty žádají po Itálii bližší přístav, aby je mohli vyloďovat v EU rychleji

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale podle agentura DPA žádají bližší přístav, aby je mohli vylodit co nejdříve.

Obě nevládní organizace tvrdí, že přidělením vzdálenějšího přístavu italská vláda porušuje mezinárodní právo, protože migranti by podle nich měli být vyloděni co nejdříve. SOS Méditerranée odhadla, že cesta její lodě Ocean Viking se 37 běženci do Ancony jí potrvá čtyři dny. Druhou lodí je plavidlo Geo Barents, provozované organizací Lékaři bez hranic, na němž je nyní 73 běženců. Podle DPA jde o lidi mimo jiné ze Súdánu, Nigérie, Čadu či Eritreje.

Italská vláda koncem prosince schválila dekret, jehož cílem je podle nevládních organizací ztížit jim tzv. záchranné operace ve Středozemním moři. Vláda tvrdí, že se naopak zachráněným dostane rychlejší pomoci.

Dekret, který vstoupil v platnost začátkem ledna, mimo jiné posádkám humanitárních lodí ukládá, aby o bezpečný přístav zažádaly okamžitě po nalodění prvních běženců. Rychlé přidělení přístavu ale také znamená, že posádky nenalodí další migranty, protože s těmi prvními mají okamžitě plout do přístavu. Před touto změnou humanitární lodě často celé dny čekaly na přidělení přístavu, a zůstávaly tak na moři déle, přičemž někdy nalodily další běžence.

Nové opatření rovněž ukládá posádkám humanitárních lodí, aby bezprostředně po nalodění migranty informovaly o možnosti žádat o mezinárodní ochranu a v případě zájmu ze strany běženců od nich shromáždily příslušné údaje. Tyto lodě mají rovněž povoleno pobývat v teritoriálních vodách jen po dobu nutnou k záchranným operacím a k pomoci lidem na pevninu.

Za porušení pravidel hrozí pokuty až 50 000 eur (asi 1,2 milionu Kč), a to provozovateli i vlastníkovi plavidla rovným dílem. Opakované porušení pravidel může vést až k zabavení lodě.

Italská vláda, kterou vede šéfka strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová, připomíná, že posádky humanitárních lodí, že zvyšují nelegální migraci, když sotva běžence vylodí, plují opět k africkém břehům. Podle italské vlády tak přispívají k tomu, že pašeráci posílají na moře více lidí.

Za prvních pět dní letošního roku se v Itálii podle ministerstva vnitra vylodilo na 2560 běženců, kteří připluli ze severní Afriky. Za stejné období loni to bylo 368 migrantů.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) za celý loňský rok připlulo do Itálie přes Středozemní moře 104 484 migrantů, o rok dříve to bylo 67 477 běženců.

(cik, čtk)

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Já teda fakt nevím,ale když už někdo zachraňuje trosečníky z volného moře,proč jedinou možností je zrovna Itálie?Proč to nemůže být Egypt,Lybie,Tunisko,Maroko??? Proč stejně jako z jiných směrů všichni chtějí právě do Evropy?Mají doklady,zdr.pojištění a jsou bez různých (exotických) nemocí? Jakou kvalifikaci a vzdělání mají?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy