Home Zahraničí Londýn vyjednává s Tálibánem o propuštění Britů zadržovaných v Afghánistánu

Londýn vyjednává s Tálibánem o propuštění Britů zadržovaných v Afghánistánu

FOTO - pixabay

Britská vláda jedná s Tálibánem, vládnoucím radikálním hnutím v Afghánistánu, o propuštění tří zadržovaných Britů. V neděli to uvedla šéfka britského ministerstva vnitra Suella Bravermanová.

»Každý, kdo cestuje do nebezpečných částí světa, by měl být mimořádně opatrný, měl by se řídit radami britského ministerstva zahraničí. Pokud existuje riziko ohrožení bezpečnosti Britů v zahraničí, vláda Spojeného království udělá vše, co je v jejích silách, aby zajistila jejich bezpečnost. Vláda vyjednává a usilovně pracuje na zajištění bezpečnosti lidí,« řekla pro Sky News.

Podle televizní stanice je mezi zadrženými 23letý videobloger Miles Rutledge, který se proslavil cestováním do horkých míst. V Kábulu byl v době pádu prozápadní vlády a návratu Tálibánu k moci a byl evakuován britskou armádou. Letos v březnu přestal publikovat na sociálních sítích a pravděpodobně se vrátil do Afghánistánu.

Druhým zadrženým držitelem britského pasu v zemi je Kevin Cornwell, 53letý zdravotník pracující pro charitativní organizaci. Zpravodajské služby Tálibánu ho zadržely 11. ledna. Podle informací Sky News je obviněn z nelegálního držení zbraní. Scott Richards z nevládní organizace Presidium Network, která se snaží zadrženým pomáhat, uvedl, že Brit měl ve svém hotelovém pokoji uložen zbrojní průkaz, který se však mohl ztratit při prohlídce afghánských bezpečnostních složek. Třetím zadrženým Britem je manažer hotelu v Kábulu, jehož jméno ani důvody zadržení nebyly uvedeny.

(cik, TASS)