Home Zahraničí Lula nepojede do Ruska ani na Ukrajinu, pokud nebudou splněny podmínky pro...

Lula nepojede do Ruska ani na Ukrajinu, pokud nebudou splněny podmínky pro mír

FOTO - Twitter

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva v sobotu prohlásil, že nepojede do Ruska ani na Ukrajinu, dokud nebudou vytvořeny podmínky pro ukončení konfliktu. Brazilský vůdce tento názor vyjádřil na tiskové konferenci v Portugalsku.

Lula da Silva se domnívá, že je nutné »vytvořit skupinu zemí, které zasednou k jednacímu stolu a budou jednat o míru na Ukrajině«. »Brazílie chce najít způsob, jak nastolit mír,« citoval prezidenta list Diario de Noticias. »Je lepší hledat východisko u jednacího stolu než na bitevním poli.«

Brazilský vůdce ujistil, že »nepojede do Ruska nebo na Ukrajinu, dokud nezačnou jednání a nebudou vytvořeny podmínky pro mír«.

V polovině dubna v Pekingu Lula da Silva vyzval USA, aby přestaly »rozdmýchávat« konflikt na Ukrajině a směřovaly k nalezení mírového řešení. Podle jeho názoru je nyní nutné aktivně hledat země, které by byly spolu s Brazílií a Čínou připraveny zprostředkovat rusko-ukrajinská jednání. Již dříve brazilský prezident prohlásil, že Rusko je garantem dlouhodobého míru ve světě. Již dříve převzal iniciativu na vytvoření nového mezinárodního formátu pro přípravu dialogu mezi Moskvou a Kyjevem a zdůraznil, že je připraven v případě potřeby zprostředkovat přímé rozhovory mezi ruským a ukrajinským prezidentem Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským.

(jb, TASS)