Home Zahraničí Lula poletí do Číny, projedná se Si mírovou iniciativu

Lula poletí do Číny, projedná se Si mírovou iniciativu

Luiz Inácio Lula da Silva FOTO – Partido dos Trabalhadores

»Rusko není bezvýznamnou zemí. Rusko je velmi důležité z hlediska zajištění míru na celém světě po celá staletí,« řekl brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva v rozhovoru pro televizní kanál 247. Rusko je podle něj garantem trvalého míru na světě.

Připomněl postoj své země k situaci na Ukrajině. »Válka probíhá již rok, nyní je čas najít někoho, kdo začne mluvit o míru, protože Spojené státy o míru nemluví,« řekl a dodal, že během své nadcházející návštěvy Číny příští týden plánuje projednat svou mírovou iniciativu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který je v současné době na státní návštěvě v Moskvě. Samotný fakt Siovy návštěvy v Rusku je »dobrou zprávou«, poznamenal.

»Nejprve je třeba zastavit bojové operace a pak se pokusit o jednání o vztazích mezi oběma zeměmi. Co bude Rusko považovat za dostatečné k zastavení, co bude Ukrajina ochotna akceptovat? O tom je třeba jednat, ale až po ukončení války,« zdůraznil brazilský prezident.

Da Silva již dříve uvedl, že současní zprostředkovatelé »nemají stranám konfliktu na Ukrajině co nabídnout«, a navrhl, aby byl vytvořen nový mezinárodní formát, který by vytvořil základy pro jednání mezi Moskvou a Kyjevem. Uvedl také, že je připraven působit jako prostředník v přímých rozhovorech mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Vladimirem Zelenským.

(ici, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.