Home Zahraničí Lula při setkání se zástupci Ruska a Ukrajiny vyzval k míru

Lula při setkání se zástupci Ruska a Ukrajiny vyzval k míru

FOTO - ČTK/AP

Zvolený prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva se ještě před inaugurací separátně setkal s představiteli Ruska a Ukrajiny a vyzval k ukončení války mezi oběma státy, uvedla agentura Reuters.

Lula na Twitteru uvedl, že se setkal s předsedkyní Rady federace, horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou a zvlášť s první místopředsedkyní ukrajinské vlády a ministryní hospodářství Julijí Svyrydenkovou. Schůzek se podle zveřejněných snímků zúčastnil také příští ministr zahraničí Mauro Vieira. Obě političky byly vyslány, aby své země zastupovaly na dnešním uvedení brazilského prezidenta do úřadu.

»V Brazílii máme tradici bránit integritu států a kvůli míru budeme jednat s kýmkoliv je to možné,« poznamenal k setkání se Svyrydenkovou Lula, který dříve tento měsíc jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vztazích mezi Brazílii a Ruskem. Rovněž napsal, že Matvijenkové vyjádřil přání Brazílie, aby byl uzavřen mír a aby obě strany našly společnou řeč k ukončení konfliktu.

Lula se snaží vyjádřit poselství, že Brazílie je zpět na globální scéně po čtyřech letech vlády odcházejícího prezidenta Jaira Bolsonara, jehož laxní přístup k problémům ochrany životního prostředí a útoky na volební systém vlastní země odradily mnoho diplomatů. Očekává se, že Lula na začátku svého funkčního období navštíví Spojené státy, Čínu a Argentinu, zatímco německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron by jej mohli navštívit v Brasílii již v lednu, dodal Reuters.

Lula stál v čele této země už v letech 2003 až 2010, podobně Vieira již byl ministrem zahraničí.

(čtk)

2 KOMENTÁŘE

  1. Očekávám od prezidenta Lula drive v konfliktu Ruska na Ukrajine. Nebude to jednoduche a musí to být tvrdé pro obě strany konfliktu. Vždy jsem vydel vyjednáváce Brazílii a Indii.

Comments are closed.