Macron straší »občanskou válkou«, pokud zvítězí krajní levice nebo pravice

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že vítězství krajní levice nebo krajní pravice v předčasných volbách, které se konají tento měsíc, by mohlo vyvolat »občanskou válku«.

Macron uvedl, že krajně levicová Nepoddajná Francie i krajně pravicové Národní sjednocení Marine Le Penové provádějí rozdělující politiku, která podněcuje napětí mezi komunitami.

Odpověď krajní pravice na nejistotu »redukuje lidi na jejich náboženství nebo původ«, a proto »tlačí lidi k občanské válce«, řekl v pondělním rozhovoru pro podcast »Generace to udělá sama«.

Krajní levice v čele s ohnivým Jeanem-Lucem Mélenchonem podporuje rozdělení pro volební účely, »které také podporuje občanskou válku, protože redukuje lidi na jejich náboženskou nebo etnickou skupinu«, pokračoval Macron. Měl na mysli obvinění, že se Nepoddajná Francie svým kritickým postojem k izraelské válce v Gaze snaží přilákat muslimské voliče.

Francouzský prezident vyvolal rozruch, když 9. června vyhlásil předčasné volby poté, co jeho koalici v evropských volbách porazilo krajně pravicové Národní sjednocení. Francouzi se nyní připravují na hlasování v parlamentních volbách, které by mohly do Národního shromáždění poslat rekordní počet krajně pravicových poslanců.

Poslední průzkumy naznačují, že Národní sjednocení by v neděli v prvním kole získalo 35 procent hlasů před levicovou aliancí, do níž patří strana Nepoddajná Francie s 27 procenty a Macronovi centristé s 19 procenty.

Spojenci francouzského prezidenta v minulých dnech varovali před riziky, která Francii hrozí, pokud se voliči přikloní ke krajní pravici nebo krajní levici, zejména před rizikem ekonomických otřesů.

V pondělí šel prezident ještě dál, když varoval, že to, co označil za »extrém«, zvyšuje »konflikt a občanskou válku«.

»Když toho máte dost a každodenní život je těžký, můžete být v pokušení volit extrémy, které mají rychlejší řešení. Ale řešením nikdy nebude odmítnutí ostatních,« řekl podle serveru POLITICO.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy