Home Zahraničí Maďaři vyšli do ulic, nelíbí se jim růst cen a nízké platy...

Maďaři vyšli do ulic, nelíbí se jim růst cen a nízké platy učitelů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V Budapešti dnes demonstrovaly tisíce lidí za vyšší platy učitelům a proti rychlému zvyšování cen. Jedná se o poslední z řady protestů, ve kterém Maďaři projevují svou nespokojenost s hospodářskou politikou premiéra Viktora Orbána.

Demonstranti kritizovali vládu za to, že nezvýšila učitelům platy, které jsou podle nich příliš nízké. To podle protestujících způsobuje malý zájem o toto povolání a nedostatek pedagogů ve školách. Kupní sílu platů navíc snižuje vysoká inflace, která v Maďarsku v září dosáhla 20 procent.

Kvůli rychlému tempu růstu cen se k protestům přidali také lidé z jiných profesí. »S touto nekontrolovatelnou inflací nedokážeme nic ušetřit,« řekl agentuře Reuters pošťák Gyongyi Bereczky, jehož rodina má kvůli rychlému růstu cen problém vyjít s penězi.

Za zvýšení platů učitelům a efektivnější opatření proti inflaci lidé v Maďarsku demonstrovali už na začátku tohoto měsíce, kdy se jejich sešlo zhruba 35 000. Byl to jeden z největších letošních protestů.

Podle Orbána se vláda snaží stabilizovat ekonomiku a bude pokračovat s politikou maximálních cen energií. Právě stanovení cenového stropu na elektřinu a plyn bylo klíčovým prvkem vládní reakce na rychlý růst nákladů na energie. Toto opatření podle agentury Reuters však vedlo k výraznému růstu státních výdajů a deficitu.

(jb, čtk)