Home Zahraničí Maďarsko a Francie nedopustí diskriminaci jaderné energetiky v Evropě

Maďarsko a Francie nedopustí diskriminaci jaderné energetiky v Evropě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Maďarsko a Francie spolupracují na rozvoji jaderné energetiky a nedopustí její diskriminaci na evropském energetickém trhu. Maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Péter Szijjártó to řekl ve středu po sérii jednání se zástupci francouzských vedoucích představitelů a průmyslových podniků v Paříži.

»Francouzská a maďarská vláda spolupracují ve velmi důležité strategické otázce – při ochraně jaderné energie,« řekl ministr zahraničí v rozhovoru, který z francouzské metropole odvysílala maďarská televizní stanice M1. Dodal, že »pokusy některých evropských politických hráčů a velké části bruselské byrokracie vytlačit jadernou energii z evropského energetického trhu« považuje za nepřijatelné. »Snaží se znemožnit využívání jaderné energie, ale Francouzi zorganizovali koalici 12 evropských zemí, které jadernou energii pevně a důsledně podporují,« upřesnil Szijjártó.

»Nepřipouštíme žádnou negativní diskriminaci jaderné energie. Jaderná energie je čistý, levný a bezpečný způsob výroby elektřiny,« zdůraznil ministr. Dodal, že mezi oběma zeměmi existuje v této otázce »politická shoda« a že mají »z ekonomického hlediska zájem na navázání užších vazeb mezi francouzským a maďarským jaderným průmyslem«. Tento názor podporují i francouzské společnosti, ujistil Szijjártó.

V této souvislosti uvedl, že francouzská společnost Framatome pravděpodobně převezme roli německé společnosti Siemens Energy při výstavbě jaderné elektrárny Paks II v Maďarsku, kterou projektuje Rosatom. Německá vláda z politických důvodů nedává své společnosti povolení k dodávce automatického řídicího systému pro dva nové bloky elektrárny, zatímco francouzská vláda takové povolení udělila. »Řídicí systém mělo vyrobit německo-francouzské konsorcium, ale německá vláda nedovoluje německé firmě účastnit se tohoto projektu, takže odpovědnost za řídicí technologii určitě převezmou Francouzi,« vysvětlil ministr zahraničí.

Poznamenal také, že kontrakt na dodávku turbín pro druhou etapu jaderné elektrárny Paks má být předán z americké společnosti General Electric francouzské společnosti.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here