Home Zahraničí Maďarsko a Srbsko založí společný podnik pro společný nákup plynu

Maďarsko a Srbsko založí společný podnik pro společný nákup plynu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Státní společnosti Maďarska a Srbska založí společný podnik pro nákup plynu na evropském trhu. Maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Peter Szijjártó to řekl ve čtvrtek po jednání v Budapešti se srbskou ministryní dolů a energetiky Dubravkou Negre.

»Maďarská MVM a Srbijagas brzy založí společný podnik, který bude provádět společné aktivity v oblasti obchodu s plynem, což posílí přítomnost obou zemí na středoevropském energetickém trhu,« uvedl ministr zahraničí. Dále uvedl, že v letošním roce bylo dosaženo rámcové dohody o skladování 500 milionů metrů krychlových zemního plynu pro Srbsko v zásobnících v Maďarsku.

Kromě toho probíhá výstavba nového elektrického přenosového vedení mezi oběma zeměmi, které by mělo být zprovozněno do roku 2028. »To posílí naši nezávislost na někdy zcela šílených změnách na mezinárodním trhu s elektřinou,« řekl Szijjártó.

»Úzká srbsko-maďarská energetická spolupráce poskytuje oběma stranám větší bezpečnost. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších oblastí našeho strategického partnerství, která již nepochybně přinesla mnoho důležitých výsledků,« uzavřel ministr.

(TASS)