Home Zahraničí Maďarsko nechce poslouchat poučky USA o demokracii

Maďarsko nechce poslouchat poučky USA o demokracii

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Spojené státy nemají právo poučovat ostatní země o demokracii, protože porušují demokratické standardy tím, že se snaží zabránit bývalému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi v kandidatuře na prezidenta, uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Prohlásil to na tiskové konferenci po jednání v Budapešti se svým severomakedonským protějškem Bujarem Osmanim, který v současnosti zastává rotující předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Když byl Szijjarto požádán, aby se vyjádřil ke zprávám, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena a demokratičtí zákonodárci usilují o to, aby Trumpovi zabránili kandidovat na prezidenta v roce 2024, a to na základě žalob proti němu a ustanovení americké ústavy, řekl, že USA nyní budou muset »seškrtat svá moralizující prohlášení o stavu maďarské demokracie«.

»Od nynějška nechceme slyšet Američany mluvit o tom, jak u nás funguje demokracie, jak fungují instituce, jak je to s právním státem. Protože pokud dokážou diskvalifikovat jednoho z hlavních kandidátů ve volbách, nebudeme od nich přijímat žádnou kritiku toho, jak funguje náš politický systém,« řekl ministr podle přenosu tiskové konference na Facebooku.

Szijjarto rovněž uvedl, že Trumpovo vyřazení z prezidentského klání by bylo velmi špatnou zprávou, protože pokud by opět vyhrál souboj o Bílý dům, mohl by dosáhnout urovnání konfliktu na Ukrajině.

»Máme všechny důvody se domnívat, že pokud by se Donald Trump stal prezidentem USA, v naší kotlině by byl velmi brzy mír. Jsme také přesvědčeni, že kdyby Donald Trump zůstal prezidentem USA, tato válka by nevypukla,« uvedl ministr.

»Pro ty, kdo stojí o mír, by tedy bylo velmi špatnou zprávou, kdyby snaha USA eliminovat nejpravděpodobnějšího prezidentského kandidáta z Republikánské strany uspěla,« dodal ministr.

Szijjarto již dříve uvedl, že Maďarsko počítá s Trumpovým návratem do Bílého domu, neboť mu to umožní zabývat se urovnáním situace na Ukrajině. Stejně se několikrát vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán. V nedávném rozhovoru s americkým televizním novinářem Tuckerem Carlsonem premiér vyjádřil přesvědčení, že pokud Trump v roce 2024 vyhraje americké prezidentské volby, bude schopen ukrajinský konflikt ukončit.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here