Home Zahraničí Maďarsko neschválilo vstup Švédska do NATO, poslanci bojkotovali schůzi parlamentu

Maďarsko neschválilo vstup Švédska do NATO, poslanci bojkotovali schůzi parlamentu

FOTO - pixabay

Maďarský parlament nebyl schopen hlasovat o přijetí Švédska do NATO na mimořádné schůzi, která byla svolána z iniciativy opozice. Vládnoucí strana Fidesz a její partneři z Křesťanskodemokratické strany schůzi bojkotovali, takže pro hlasování nebyla usnášeníschopná.

Na schůzi, která byla živě přenášena na internetových stránkách parlamentu, proběhla pouze výměna názorů mezi poslanci opozičních stran na řadu vnitropolitických a zahraničněpolitických otázek.

Maďarský jednokomorový parlament ukončil jarní zasedání 7. července; předseda Laszlo Kover však musel svolat mimořádnou schůzi kvůli iniciativě 49 opozičních zákonodárců. Podle maďarských zákonů stačí k zahájení takového postupu 40 hlasů. Fidesz, který má spolu s křesťanskými demokraty 135 ze 199 křesel v parlamentu, ale prohlásil, že je připraven zvážit přijetí Švédska do NATO až později na podzim. Maďarský parlament obnoví svou činnost v září.

Maďarsko zůstává kromě Turecka jediným státem, který neratifikoval dokumenty o vstupu Švédska do NATO. Budapešť již dříve vyjádřila nespokojenost s nepřátelskými výroky švédských politiků a vedla v této souvislosti se Stockholmem jednání. Mezitím Budapešť koordinovala své kroky s Ankarou, která naléhá na království, aby podniklo rozhodnější kroky proti kurdským extremistům.

Přesto Maďarsko opakovaně prohlásilo, že nemá v úmyslu blokovat přijetí Švédska do aliance a »nebude poslední, kdo tuto dohodu ratifikuje«.

Vláda předala dokumenty o přijetí Finska a Švédska do NATO k ratifikaci loni v létě. Dne 27. března maďarští zákonodárci schválili přijetí Finska, ale odložili projednání týkající se Švédska. Finsko a Švédsko podaly své žádosti 18. května 2022 s poukazem na to, že tento krok si vynutily události na Ukrajině.

(cik, TASS)

2 KOMENTÁŘE

  1. Maďarsko háji zájmy Švédska víc než současný švédský establishment.Odhozeni statutu neutrální ho statutu Švédska je zahadou, která není smysluplné vysvětlena. Švédské království je starší stát jak USA a musí znát a vyhodnotit, kdo ma z této změny vyhody. Vztahy s Ruskem a Švédska byly vzdy složité, poraženost je složity jev, který vedl k mnoha valkam. Maďarsko respektive Uhry jsou také poražený stát, ale svoji situaci vyhodnocuje pragmaticteji. Turecko také patří do stejné kategorie, navíc potlačuje snahy o kurdskou samostatnost a laviruje i když je v NATO. Současný konflikt na Ukrajině a Ruska byl vyprovokovan a jsou vidět síly, které jej tak složité vyprojektovaly, jde o dělení Ruska stručně řečeno a to je geopoliticky fenomén. Pax Amerika je ukončen a to hlavní problém současnosti z kterého nejsou dobra a mírová řešení.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here