Home Zahraničí Maďarsko získalo souhlas EU s úpravou smlouvy o jaderné elektrárně Paks-2

Maďarsko získalo souhlas EU s úpravou smlouvy o jaderné elektrárně Paks-2

Jaderná elektrárna Paks FOTO - rosatomnewsletter.com

Evropská komise schválila změny, které Maďarsko a Rusko provedly v dokumentech týkajících se projektu jaderné elektrárny Paks-2, a umožnila tak pokračovat ve výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v rámci projektu Rosatomu. Ve čtvrtek o tom informoval maďarský ministr zahraničních věcí a vnějších ekonomických vztahů Peter Szijjártó.

»Evropská unie schválila dodatky ke smlouvám o výstavbě nových jaderných bloků v Paksi. Evropská komise dala dodatkům zelenou, což umožní uvedení bloků v Paksi do provozu v příštím desetiletí. Při výstavbě budou uplatňovány nejvyšší standardy jaderné bezpečnosti,« uvedl maďarský ministr zahraničí ve videopříspěvku na své stránce na Facebooku.

Szijjártó ve středu uvedl, že Maďarsko obdrželo kladnou odpověď z Bruselu ohledně změn finanční a technické dokumentace projektu Paks-2, které byly dohodnuty v dubnu během jeho návštěvy Moskvy. Změny byly nutné, protože dohody byly původně uzavřeny v roce 2014 a od té doby došlo k »zásadním a technologickým změnám«. Ministr zdůraznil, že výstavba dvou nových jaderných bloků v Paksi je pro Maďarsko nesmírně důležitá jako »dlouhodobá záruka jeho energetické bezpečnosti«.

Jaderná elektrárna Paks zajišťuje polovinu veškeré vyrobené elektřiny a třetinu veškeré elektřiny spotřebované v Maďarsku. Elektrárna, která se nachází na břehu Dunaje 100 km jižně od Budapešti, provozuje čtyři bloky s reaktory VVER-440. Zároveň pokračují přípravy na výstavbu druhé fáze projektu Rosatomu. Moskva potvrdila svou připravenost financovat projekt, jehož náklady se odhadují na 12,5 miliardy eur a který měl být od počátku z 80 % financován ruskou půjčkou. Maďarsko očekává, že po uvedení dvou nových jaderných reaktorů VVER-1200 do provozu se kapacita elektrárny zvýší ze současných 2000 megawattů na 4400 megawattů.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Drzost členů Evropské komise je fascinující. Bloky JE Paks jsou na území Maďarska a členové EK do vnitřních záležitostí Maďarů nemají co mluvit
    —Špidla vypsal, o vstupu ČR do EU REFERENDUM. Většina Čechů vyjádřila přání aby je řídili a vládli jim členové EK. Je zřejmé že Češi, Češky a Češčata si jsou vědomi, že si svoje záležitosti nedovedou provádět bez pomoc MENTORů.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here