Home Zahraničí Maďarský parlament připravuje rezoluci na podporu míru na Ukrajině

Maďarský parlament připravuje rezoluci na podporu míru na Ukrajině

FOTO - Wikimedia Commons/Elekes Andor

Koalice maďarských vládních stran se rozhodla předložit národnímu parlamentu rezoluci, která vyjadřuje podporu vládnímu kurzu na mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. V rozhovoru pro rozhlasový program Kossuth to v neděli uvedl lídr frakce FIDES-Maďarský občanský svaz Mate Kocsis.

Připomněl, že maďarská vláda opakovaně prohlásila, že je třeba hledat řešení konfliktu v sousední zemi výhradně prostřednictvím jednání, ale parlament dosud nepřijal usnesení podporující mír. Proto podle Kocsise strana FIDES spolu se svými mladšími partnery, křesťanskými demokraty, navrhne poslancům, aby takový dokument schválili.

Předseda frakce poznamenal, že země je pod silným tlakem Evropské unie a USA, které se ji snaží zatáhnout do ukrajinského konfliktu, a to i dodávkami zbraní. »Maďarský lid však dal jasně najevo, že Maďarsko nechce být zataženo do války,« zdůraznil Kocsis.

Rezoluce by podle něj rovněž odrážela negativní postoj Maďarska k sankcím EU vůči Rusku, především v oblasti energetiky. »Maďarsko je proti dalším sankcím v oblasti energetiky. Úplný zákaz dovozu plynu a ropy nebo jaderného paliva by vedl k výraznému přerušení dodávek a další inflaci,« uvedl předseda frakce FIDES, která má spolu s křesťanskými demokraty 135 ze 199 křesel v parlamentu země.

(jb, TASS)