Home Zahraničí Maďarští europoslanci požadují od EK vysvětlení ukrajinských hrozeb

Maďarští europoslanci požadují od EK vysvětlení ukrajinských hrozeb

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Poslanci Evropského parlamentu (EP) ze strany FIDES – Maďarská občanská unie požadují od Evropské komise vysvětlení v souvislosti s informacemi, že Ukrajina vyhrožuje vyhozením do povětří ropovodu Družba, který zásobuje Maďarsko ruskou ropou. Řekl to v sobotu šéf frakce FIDES v Evropském parlamentu Tamás Deutsch a označil postup Kyjeva vůči Budapešti za vydírání.

»Naše skupina v Evropském parlamentu zaslala Evropské komisi písemné otázky, které vyžadují okamžitou odpověď,« uvedl poslanec. Poznamenal, že zástupci maďarské vládnoucí strany čekají na odpovědi na tyto otázky: »Je pravda, že nějaký úředník Evropské komise oficiálně či neoficiálně naznačil Ukrajině, že by měla v tichosti zastavit přepravu ropy ropovodem Družba? Naznačila někdy Evropská komise třetí zemi, že by měly být omezeny dodávky energie některému členskému státu EU? Odsuzuje Evropská komise za jakýchkoli okolností využívání bezpečnosti dodávek energie k vydírání?«

»Žádnému vydírání se nepodvolíme!« napsal Deutsch na své stránce na Facebooku. Připomněl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhrožoval, že vyhodí do povětří ropovod Družba, kterým proudí ruská ropa do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Zelenského výhrůžky vyšly najevo v důsledku úniku tajných dokumentů Pentagonu. Dále Deutsch dodal, že »generální ředitel ukrajinské společnosti Ukrtransnafta Volodymyr Tsependa v memorandu uvedl, že pokud Maďarsko nesplní podmínky Ukrajiny, ropovod bude odstaven, a dostal zprávu z Bruselu, od bruselské byrokracie, od pracovníků Evropské komise, že přerušení dodávek ropy do Maďarska je v pořádku«.

Maďarský europoslanec uvedl, že je to již několik dní, co frakce FIDES zaslala Evropské komisi své dotazy, ale »Brusel mlčí«. Za nepřijatelné označil chování Evropské komise, která odmítá sdělit, »zda bruselští byrokraté, přímí spolupracovníci vedení Evropské komise, skutečně navrhli Ukrajincům přerušení dodávek ropy s cílem vyvinout politický tlak na Maďarsko. Takové jednání lze považovat za ohrožení suverenity země«, uzavřel Deutsch.

Již dříve maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v komentáři ke zprávám o Zelenského výhrůžkách vyhozením ropovodu Družba do povětří uvedl, že akce Ukrajiny vůči Maďarsku jsou stále nepřátelštější a v takové situaci by Kyjev těžko mohl spoléhat na pomoc Budapešti.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here