Home Zahraničí Madrid zažil dvousettisícovou demonstraci proti přiškrcení veřejného zdravotnictví

Madrid zažil dvousettisícovou demonstraci proti přiškrcení veřejného zdravotnictví

FOTO – ČTK/AP

V Madridu včera demonstrovalo na 200 000 lidí proti tomu, jak pravicová regionální vláda přerozděluje prostředky na základní zdravotní péči. Podle organizátorů protestu z řad odborů a profesních asociací šéfka regionální vlády Isabel Díazová Ayusová záměrně přiškrtila systém financování veřejného zdravotnictví ve prospěch soukromé péče, což vedlo k odchodům mnoha zdravotníků.

Demonstrace dostala v médiích přezdívku »bílý příliv« kvůli tomu, že mnoho zdravotníků i jejich podporovatelů vyrazilo do ulic v pracovním oděvu – tedy v bílém. Protestní průvody vyrazily kolem poledního ze čtyř míst v metropoli a dav se nakonec sešel na centrálním náměstí Plaza de Cibeles. Do demonstrace se zapojila i řada známých osobností včetně filmového režiséra Pedra Almodóvara, napsal deník El Mundo.

Organizátoři kritizují madridskou vládu vedenou pravicovou Lidovou stranou (PP) za podfinancování veřejného zdravotnictví. Podle nich je metropole nejbohatším španělským regionem s nejvyššími příjmy na jednoho obyvatele, ale zároveň ze všech regionů utrácí za zdravotní péči téměř nejméně. Asi polovina prostředků směřuje soukromým poskytovatelům zdravotní péče.

»Lidé v Madridu si zaslouží kvalitní základní péči a ne čekací doby delší než jeden týden, když potřebují konzultaci s praktikem nebo pediatrem,« uvedl odborový svaz lékařů AMYTS. Lékaři plánují v Madridu na 21. listopadu stávku, do které se jich zapojí asi 5000, uvedla agentura AP.

Díazová Ayusová kritiku odmítá, podle ní žádné problémy s nedostatkem lékařů v metropoli nejsou. Protesty podle ní organizují opoziční levicové strany, které se tak chystají na komunální a regionální volby v příštím roce.

(ici, čtk)

1 KOMENTÁŘ

  1. I my obyč lidi v Česku si zasloužíme kvalitní zdravotní péči a ne jen „elita“
    -každý nemůže byt „podnikatelem“/milionářem/miliardářem….

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here