Home Zahraničí Maltští lékaři odmítli Američance dokončit spontánní potrat, hrozí jí infekce

Maltští lékaři odmítli Američance dokončit spontánní potrat, hrozí jí infekce

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Lékaři na Maltě odmítli provést těhotné Američance potrat poté, co kvůli akutním zdravotním potížím přestal být její plod životaschopný. Podle jejího partnera, jehož dnes citovala agentura AP, je žena v ohrožení života, hrozí jí sepse či další krvácení. Na Maltě platí absolutní zákaz potratů a lékařům i ženám, které potrat podstoupí, hrozí až tři roky vězení, napsal server televize Euronews. Nemocnice podle partnera dvojici informovala, že aby zdravotníci mohli těhotenství ukončit, musí počkat, až ustane srdeční tep plodu, nebo musí být žena v takovém stavu, který znamená bezprostřední hrozbu pro její zdraví.

Maltská státní nemocnice Mater Dei Hospital, kde je Američanka Andrea Prudenteová hospitalizovaná, se k jejímu zdravotnímu stavu podle AP odmítla vyjádřit. Lékaři ji monitorují a podávají antibiotika, aby zabránili infekci. Žena a její partner Jay Weeldreyer mají dnes odletět do Španělska, kde lékaři příslušný zákrok provedou.

Osmatřicetiletá Prudenteová, která přijela s partnerem na Maltu na dovolenou, byla v 16. týdnu těhotenství, když začala před několika dny hodně krvácet. Jela proto do nemocnice, kde ji vyšetřili. Podle jejího partnera lékaři zjistili, že dítě už nelze zachránit, ale dokončit spontánní potrat nemohou, protože tomu brání místní zákony.

Americký pár se od pondělka snažil zorganizovat přepravu ženy do Británie, nakonec se jim podařilo přes svou pojišťovnu zajistit transport do Španělska. Podle maltské gynekoložky Isabel Stabileové, která americkému páru pomáhá, hrozí Prudenteové sepse nebo další krvácení. Navíc psychicky je na tom velmi špatně. »Andrea je vyčerpaná, frustrovaná a rozzlobená,« popsal psychický stav své partnerky Weeldreyer.

Všemocný zákon

Podle serveru Euronews je Malta jedinou zemí EU, kde platí absolutní zákaz potratů bez jakýchkoli výjimek. Podporují ho obě místní hlavní politické strany se zdůvodněním, že legislativa chrání práva nenarozeného dítěte. Podle serveru The Times of Malta každoročně asi 300 až 400 maltských žen cestuje kvůli potratu do ciziny.

»Myslím, že je to barbarské. Je to za hranicí standardů členské země EU,« řekl maltská právnička Lara Dimitrijevicová, která se kvůli tomuto případu obrátila i na ministerstvo zdravotnictví a maltského premiéra. Odpověď zatím podle serveru Euronews nedostala. »Doufali jsme, že převládne lidskost,« dodala. Podle Weeldreyera se ale lékaři bojí, protože by mohli přijít o licenci.

(jb, čtk)

Předchozí článekNavrátilová kritizuje MOV. Málo se angažuje na poli transgenderu
Další článekKodeš uveden do rekordmanské síně slávy

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here