Město »baby busů« nabízí pohled na popularitu NEV v Číně

Návštěvníky Liou-čou v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang může zaujmout pestrá směsice malých vozidel na nové energie (NEV), kterým místní obyvatelé s oblibou přezdívají »baobao bashi« neboli  »baby bus«.

Tyto »baby busy«, které jsou přibližně o polovinu menší než běžné osobní automobily, slouží jako policejní vozidla, auta pro svatební obřady a také jako kufry na večerních tržištích. Některá vozidla jsou sdílená a lze si je pronajmout za 10 jüanů (asi 1,4 dolaru) na hodinu.

»Baobao bashi« odkazuje na Hongguang MINI EV a další elektromobily vyráběné místní společností SAIC-GM-Wuling (SGMW), společným podnikem SAIC Motor, General Motors a Liuzhou Wuling Motors.

Popularita těchto miniautomobilů vzrostla částečně díky jejich cenové dostupnosti, přičemž nejlevnější verze stojí 30 000 jüanů. Na jedno nabití, které stojí 6 až 38 jüanů, mohou ujet od 120 do více než 300 km, což je mnohem nižší cena než u vozidel na benzinový pohon.

Je jim také připisována zásluha na řešení dopravních problémů ve městech, jako jsou parkování a zácpy. Tato miniaturní vozidla mohou plynule projíždět úzkými uličkami a zabírají polovinu prostoru standardního parkovacího místa.

Lin Čchiou-ťün, úředník z komise pro rozvoj a reformy města Liou-čou, uvedl, že vláda podporuje používání »baobao bashi«, které nevypouští žádné zplodiny a jsou považovány za šetrnější k životnímu prostředí.

Liou-čou postavilo více než 17 000 nabíjecích stojanů a nabízí bezplatná parkovací místa pro vozidla NEV. Podle Lina si »baobao bashi« pronajímají také některé vládní složky jako služební vozidla.

V celostátním měřítku vedou vozidla NEV ve statistikách automobilového průmyslu díky nižším cenám za nabíjení a nižší uhlíkové stopě. Podle Čínské asociace výrobců automobilů se v první polovině roku 2023 prodej NEV v Číně meziročně zvýšil o 44,1 % na téměř 3,75 milionu kusů, zatímco celkový prodej automobilů vzrostl o 9,8 %.

Země, jejímž cílem je dosáhnout vrcholu emisí oxidu uhličitého do roku 2030, slíbila, že do konce roku 2027 prodlouží preferenční daňovou politiku pro nákup vozidel NEV a bude pokračovat ve zlepšování související infrastruktury.

V první polovině roku 2023 Čína vybudovala více než 1,44 milionu dobíjecích stanic, z nichž je 351 000 veřejných. Podle údajů Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) činil do konce června letošního roku počet dobíjecích stanic v Číně více než 6,6 milionu.

Společnost, která vyrábí »baobao bashi«, nyní usiluje o větší prosazení na zahraničním trhu. Elektromobily Wuling Air, jeden z typů »baobao bashi«, vstoupily na indonéský trh a posloužily na summitu G20 na Bali v roce 2022.

Wang Pchu-lin, manažer značky SAIC-GM-Wuling, uvedl, že společnost vybudovala v Indonésii závod na výrobu vozidel, dodavatelský komplex pro automobilové díly a více než 140 prodejních a servisních míst.

Začátkem letošního roku podepsaly společnost SAIC-GM-Wuling a indonéská vláda memorandum o porozumění s cílem rozšířit investice v Indonésii a uvést na místní trh více vozidel NEV, uvedl Wang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy