Home Zahraničí Mexická města u hranic s USA se stala bojištěm drogových gangů

Mexická města u hranic s USA se stala bojištěm drogových gangů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mexická města Tijuana, Mexicali, Rosarito a Ensenada ležící poblíž hranice se Spojenými státy se potýkají s násilím gangů. Americký konzulát v Tijuaně zaměstnancům proto nařídil zůstat do odvolání na bezpečném místě. Podle agentury AP je to potřetí tento týden, kdy mexická města zažívají žhářské útoky a střelbu mezi členy drogových gangů.

Střelci v ulicích kvůli sporům se soupeři nebo ve snaze zadržet hledaného protivníka střílí i na obchody, na auta i na náhodné chodce.

Úřady v Tijuaně ohlásily deset shořelých aut a starostka Montserrat Caballerová to připsala sporům mezi kartely. Vyzvala je, aby přestaly útočit na nevinné civilisty a vyřídily si účty s nepřáteli, nikoli s »rodinami a tvrdě pracujícími občany«. Tijuana leží u hranice s Kalifornií a prochází jí lukrativní trasa pašeráků drog, jimž dominuje kartel Arellana Félixe.

Americký konzulát v Tijuaně v pátečním prohlášení uvedl, že ví o pálení aut, o silničních zátarasech a policejních aktivitách v Tijuaně, Mexicali, Rosaritu, Ensenadě a Tecatu.

Město Ciudad Juárez, proti němuž leží v Texasu El Paso, kvůli podobnému násilí ve čtvrtek zavřelo školy a zrušilo část veřejných akcí. Tamní gang po bitce vězňů postřílel devět lidí včetně čtyř zaměstnanců místní rozhlasové stanice.

V úterý členové drogového kartelu v Jalisku a Guanajuatu reagovali na pokus zatknout jednoho ze svých vůdců vypálením aut a obchodů.

Prezident Andrés Manuel López Obrador ke čtvrtečním událostem v Ciudad Juárezu řekl, že gangy tam napadly občany v »jakémsi druhu odplaty«. »Nebyl to střet dvou skupin, došlo na střelbu na civilisty, nevinné lidi,« řekl.

(jb, čtk)