Home Zahraničí Ministryně financí USA varovala banky před katastrofálními důsledky platební neschopnosti

Ministryně financí USA varovala banky před katastrofálními důsledky platební neschopnosti

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Americká ministryně financí Janet Yellenová na setkání s šéfy desítek amerických bank představila údaje o katastrofálních důsledcích případného defaultu na finanční systém země. Uvádí se to v prohlášení, které zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Podle dokumentu se Yellenová setkala s více než dvěma desítkami generálních ředitelů a vedoucích pracovníků bank, aby s nimi prodiskutovala současnou ekonomickou situaci a iniciativy amerického lídra Joea Bidena v této oblasti. »Ministryně Yellenová rovněž diskutovala o naléhavé potřebě Kongresu vyřešit otázku státního dluhového stropu a zdůraznila hrozivé důsledky platební neschopnosti pro bankovní systém a pro národní a globální ekonomiku,« uvádí se v prohlášení. Šéfka resortu zdůraznila, že nezvýšení stropu státního dluhu nebo jeho pozastavení povede ke katastrofálním důsledkům pro finanční systém a podnikání ve Spojených státech.

Yellenová na zasedání rovněž potvrdila, že bankovní systém USA je odolný a stabilní a stále disponuje dostatečným kapitálem a likviditou. Ministryně upřesnila, že její úřad nadále pečlivě sleduje situaci v bankovním sektoru.

V lednu USA překročily zákonem stanovený dluhový strop ve výši 31,4 bilionu dolarů, načež muselo ministerstvo financí využít mimořádných opatření k pokračování finančních operací. Americká administrativa v posledních měsících vyzvala Kongres, aby dluhový limit zvýšil. Republikáni, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů, souhlasili se zvýšením stropu státního dluhu, ale pod podmínkou výrazných škrtů v rozpočtových výdajích. Bílý dům tyto požadavky odmítl s tím, že je připraven diskutovat o výdajových škrtech, ale zákonodárci musí bezpodmínečně zvýšit dluhový limit.

Yellenová zase varovala Kongres, že administrativa může vyčerpat mimořádná opatření pro dosažení dluhového stropu již 1. června. V takovém případě, jak opakovaně zdůraznila, by zemi hrozilo nesplácení federálního dluhu, což by vedlo k »ekonomické katastrofě« v USA, která by způsobila otřesy i v globální ekonomice. Aby se tomu zabránilo, dohodli se americký prezident a republikánští lídři v Kongresu na pravidelných konzultacích.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here