Home Pel mel Mládě největšího stromového klokana se ukázalo světu

Mládě největšího stromového klokana se ukázalo světu

FOTO - ČTK/newsroom.wcs.org/bronxzoo.com/ Julie Larsen Maher

V zoologické zahradě v newyorském Bronxu se minulý týden poprvé ukázalo veřejnosti mládě vzácného stromového klokana Matschieova. Mládě má po narození pouhý centimetr, váží asi gram a ihned musí přelézt do matčiny kapsy. Z té začne opatrně vykukovat asi po sedmi měsících, kdy je možné ho zahlédnout. Právě tak starý je teď klokánek, který se v pátek poprvé ukázal v Bronxu.

»Je to jedinečná příležitost pozorovat jednu z nejzajímavějších evolučních adaptací přírody,« řekl Jim Breheny, výkonný viceprezident WCS a ředitel zoo Bronx. »V této fázi vývoje bude mládě trávit spoustu času ve vaku své matky, ze kterého bude vystrkovat pouze hlavu. Jak bude dospívat, začne prozkoumávat okolí a začne trávit krátké časové úseky mimo vak,« dodal ředitel.

Klokan Matschieův (Dendrolagus matschiei) je největší stromový klokan na světě. Žije v korunách stromů v horských lesích v nadmořské výšce od zhruba 1200 do 4000 metrů nad mořem ve východním cípu ostrova Nová Guinea. Podle klasifikace Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je to ohrožený druh, ve volné přírodě žije asi 2500 exemplářů.

Dospělý samci mohou vážit až 14 kg a měřit asi 76 cm na délku bez ocasu. Ocas klokan Matschieova může měřit až 68 cm a není ovíjivý a slouží ke kormidlování při skocích ve větvích stromů. Běžně skáčou i na vzdálenost 10 metrů. Dobře šplhají, jelikož mají mimojiné, na předních končetinách pohyblivý palec, který umožňuje dobré uchopení větví. Dožívá se 8-10 let ve volné přírodě a v zajetí až 20 let. Klokan Matschieův je také známý jako klokan stromový Huon, protože pochází z lesů poloostrova Huon v Papui Nové Guineji. 14 různých druhů stromových klokanů se vyskytuje pouze v oblastech Papuy Nové Guineje, Indonésie a Austrálie.

Klokani stromoví jsou vačnatci. Stejně jako u ostatních vačnatců se většina fyzického vývoje novorozence odehrává v matčině vaku. Vnitřní březost trvá jen necelých 6 týdnů. Při narození je klokánek velký asi jako lidský nehet, je slepý a bez srsti. Okamžitě proleze matčinou srstí, aby vstoupil do jejího vaku, kde se přisaje k mléčné žláze. Asi po sedmi měsících se teprve vynoří z vaku, ale často se vrací ke kojení.

Klokálek je první mládě svého druhu narozené v zoo Bronx od roku 2008. Je výsledkem účasti zoo v programu společného chovu, který zastřešuje Asociace zoologických zahrad a akvárií.

Zoologická zahrada Bronx, která se nachází na 265 akrech lesa z tvrdého dřeva v Bronxu ve státě New York, byla otevřena 8. listopadu 1899.

Marcela Špičková

FOTO – ČTK/newsroom.wcs.org/bronxzoo.com/ Julie Larsen Maher