Home Zahraničí Mohutné záplavy odřízly části Pákistánu od světa, vyžádaly si už přes tisíc obětí

Mohutné záplavy odřízly části Pákistánu od světa, vyžádaly si už přes tisíc obětí

FOTO - ČTK/AP

Pákistán sužují extrémní povodně způsobené monzunovými dešti. Jen za posledních 24 hodin zahynulo 119 lidí. Od půlky června záplavy a lijáky zasáhly miliony lidí a bilance obětí vystoupala na 1033, uvedl pákistánský úřad pro mimořádné situace. Deště mají trvat i dnes.

Období monzunových dešťů letos přineslo neobvykle silné srážky. Ty v několika vlnách vyvolaly mohutné záplavy. Záchranáři jen s obtížemi přesouvají lidi ze zaplavených oblastí do bezpečí a rozsah katastrofy přiměl vládu k vyhlášení stavu nouze.

»Situace je opravdu vážná. Nezůstala už žádná cesta, která by nás spojovala se zbytkem provincie. Nemáme elektřinu, plyn, komunikační síť a žádná pomoc se sem nedostává,« sdělil AP očitý svědek, jehož obchod v provincii Chajbar Pachtunchvá odnesla voda stejně jako mnoho jiných v oblasti.

Tisíce lidí, jejichž domy odnesla voda, nyní žijí ve stanech. V chudé provincii Balúčistán záplavy podle úřadů zasáhly všech 34 okresů.

Také v provincii Sindh, další z celkem čtyř pákistánských provincií, je situace zoufalá, uvedla dnes stanice BBC na svém webu. Napsala, že její novináři naráželi na lidi, které záplavy vyhnaly z domovů, a kteří zoufale sháněli jídlo.

V jedné z vesnicí bylo mnoho nemocných dětí a když dorazila mobilní ambulance, vrhaly se k ní davy lidí. Do dlouhé fronty se postavily i děti nesoucí mladší sourozence. »Nedorazilo sem žádné jídlo, ale moje sestra je nemocná, zvrací,« řekla o své malé sestřičce jedna z dívek ve frontě.

V provincii Sindh spadlo osmkrát více srážek, než je srpnový průměr. Lidé jsou natolik zoufalí, že se vrhají před projíždějící auta a žádají jakoukoli pomoc, uvedla BBC.

Během léta bylo v Pákistánu zničeno na 400 000 domů. Přesídlit a evakuovat se muselo 184 000 lidí, oznámil v čerstvé zprávě Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). O velkém počtu postižených – až o 15 procentech občanů více než 220milionového Pákistánu – hovořil ministr pro plánování a rozvoj Ahsan Ikbál.

(jb, čtk)