Home Zahraničí Monzunové deště na pomezí Indie a Nepálu zabily už 48 lidí

Monzunové deště na pomezí Indie a Nepálu zabily už 48 lidí

FOTO – ČTK/AP

Silné monzunové deště a sesuvy půdy na pomezí Indie a Nepálu zabily v posledních dnech 48 lidí. S odkazem na dnešní prohlášení úřadů o tom informovala agentura AFP. Sesuvy na západě Nepálu zavalily stovky domů a vzaly 22 životů. V severoindickém státě Uttarpradéš od pátku zemřelo 26 lidí.

Počet obětí pátečních sesuvů půdy v Nepálu stoupl na 22, dalších 11 lidí bylo zraněných a tři z nich převezl vojenský vrtulník do nemocnice. Po jedné osobě se stále pátrá. Na místě pokračují záchranné práce, policisté a vojáci odklízejí sutiny a rozdávají potraviny, stany a oblečení.

Na druhé straně hranice v indickém státě Uttarpradéš zemřelo od pátku 26 lidí, sobotní bilance byla 17 obětí. Největší skupinu tvoří devět zavalených spících dělníků.

Monzunové deště v jižní Asii obvykle začínají v červnu a končí v říjnu a přinášejí 70 až 80 procent ročního úhrnu srážek. Kvůli klimatickým změnám se počasí nad indickým subkontinentem mění a vědci varují, že důsledkem mohou být podobné extrémní projevy, jako dřívější nebo nadměrné monzunové deště.

(čtk)