Home Zahraničí Může Rusko dodávat obilí potřebným zemím přes Turecko?

Může Rusko dodávat obilí potřebným zemím přes Turecko?

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ruský návrh na dodávku jednoho milionu tun obilí do Turecka za účelem jeho následného zpracování na pšenici a dodání do potřebných zemí je pro Ankaru zajímavý, vyžaduje však studii politických expertů, uvedl pro agenturu TASS zdroj z tureckých politických kruhů.

»Tento návrh je pro Ankaru zajímavý, mimo jiné kvůli možné účasti Kataru. Turecký ministr zahraničí obdržel v Moskvě podrobnější informace o této iniciativě a Ankara ji prozkoumá. Určité politické momenty však mohou bránit její realizaci,« uvedl zdroj.

»Turecko se stále snaží vyřešit otázku obilí za účasti OSN. Kromě toho se některým západním spojencům Ankary může nezávislá iniciativa tohoto druhu nelíbit,« pokračoval.

Podle jeho názoru zůstává původní varianta dohody o obilí pro Turecko nejméně rizikovou možností, proto bude země »nadále napomáhat kompromisu mezi stranami, aby se Rusko mohlo k těmto dohodám vrátit«.

Dne 31. srpna se v Moskvě uskutečnilo jednání mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a jeho tureckým protějškem Hakanem Fidanem, kteří mimo jiné jednali o dohodě o obilí. Již dříve ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že oba vrcholní diplomaté hodlají pracovat na parametrech realizace iniciativy, která má zajistit dodávky jednoho milionu tun ruského obilí se slevou do Turecka, přičemž Katar by pak financoval zpracování těchto dodávek v tureckých podnicích pro následnou expedici do nejpotřebnějších zemí.

Dohoda o černomořském obilí přestala fungovat 17. července. Poté, co se od vzniku dohody o obilí v červenci 2022 několikrát dohodla na prodloužení dohody o zajištění lodního koridoru přes Černé moře pro plavidla převážející ukrajinské obilí, Moskva zopakovala, že ustanovení dohod týkající se Ruska o odstranění překážek vývozu zemědělských produktů nebyla nikdy realizována. Již dříve ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že ruská strana zváží vzkříšení černomořské obilné iniciativy, jakmile budou splněny všechny závazky vůči Moskvě.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here