Home Zahraničí Na Floridě už platí zpřísněný potratový zákon

Na Floridě už platí zpřísněný potratový zákon

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Floridský prokurátor se odvolal proti rozhodnutí soudce Johna Coopera o zablokování floridského zákona zakazujícího potraty po 15. týdnu těhotenství. Zákon tak začal platit. Copper ve svém rozhodnutí minulý týden konstatoval, že tato norma porušuje ochranu soukromí zakotvenou v ústavě. Jednotlivé americké státy nyní upravují svou legislativu týkající se potratů, protože Nejvyšší soud USA v červnu zrušil ústavní právo na přerušení těhotenství.

Další soudní řízení se konalo v Mississippi, kde soudce odmítl omezit zákaz téměř všech potratů, který tam začíná platit kvůli výroku nejvyššího soudu.

Florida v minulosti umožňovala provádět potraty do 24. týdne těhotenství a k interrupci se tam uchylovalo mnoho žen z jihozápadních států USA. Loni floridské kliniky provedly 79 000 potratů. Letos v dubnu ale tamní republikánský guvernér Ron DeSantis podepsal zákon zakazující potraty po 15. týdnu, což se Cooper snažil zablokovat. Prokurátor se proti tomu odvolal, takže zpřísněný zákon začal automaticky platit.

Konec potratových klinik?

V Mississippi se soud zabýval v úterý požadavkem jediné státní mississippské potratové kliniky, aby platnost zákona omezujícího interrupce pozastavil, protože jinak nebude možné provádět téměř žádné potraty. Pokud nezasáhne ještě něco jiného, bude muset podle AP tato klinika dnes svou činnost ukončit, jelikož přísný zákaz začne platit ve čtvrtek.

Právnička kliniky Hillary Schnellerová řekla, že soudce měl zákon pozastavit. »Ženy, které v Mississippi potřebují přerušit těhotenství právě nyní, propadají panice. Snaží se na ni dostat, dokud je to možné. Nikdo by neměl prožívat takový strach,« řekla Schnellerová.

V Mississippi vešel zákon provádět potraty v platnost po výroku nejvyššího soudu. Tamní guvernér Tate Reeves, který je republikán, prohlásil, že »tento zákon zachrání životy tisíců nenarozených dětí«. »Je to velké vítězství života. Musíme všem matkám a dětem ukázat, že je milujeme a že je jejich komunita podporuje,« prohlásil Reeves.

Po výroku soudu zavládla nejistota

Podobná situace jako v Mississippi nastala i v Louisianě. Také tam měl zákaz potratů začít platit automaticky po výroku nejvyššího sodu, ale jeho uplatnění zdržuje soudní proces vyvolaný jednou potratovou klinikou. Podle žalující strany není přesně jasné, kdy má zákaz začít platit a jaké podmínky budou při zdravotních výjimkách.

Situace na Floridě, v Mississippi a Louisianě ukazuje, jaká nejistota zavládla v mnoha amerických státech po výroku nejvyššího soudu. Státy vedené konzervativci rychle potraty buď zakázaly nebo omezily, ostatní legislativu upravují, aby právo na potrat zajistily.

(jb, čtk)